Na tych plażach piasek jest w kształcie gwiazdek! Takie rzeczy tylko w Japonii

Na świecie jest mnóstwo pięknych plaż, ale piasek na niektórych japońskich wyspach wygląda inaczej niż gdziekolwiek indziej. Te pozostałości organizmów znanych jako otwornice wyglądają jak maleńkie kremowe gwiazdy, ale jak właściwie się tam znalazły?
Kobieta na plaży – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Kobieta na plaży – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Piasek gwiaździsty występuje tylko na japońskich wyspach Iriomote, Hatoma i Taketomi – wystarczy nabrać go w dłonie, by szybko się przekonać, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Poza fragmentami skał i muszli znajdziemy tu także maleńkie kremowe gwiazdy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ktoś spacerował brzegiem morza wyrzucając kawałki plastiku, ale w rzeczywistości gwiazdki są pozostałościami organizmów znanych jako Baclogypsina sphaerulata.

Piasek w kształcie gwiazdek – takie rzeczy tylko w Japonii

Pierwszy raz opisane w 1860 r. pod inną nazwą, są członkiem starożytnej grupy protistów – szeroko rozpowszechnionych, jednokomórkowych organizmów, które skubią materię organiczną – zwanych otwornicami. B. sphaerulata jest tylko jednym z ok. 4000 żyjących otwornic, chociaż uważa się, że grupa ta istnieje od wczesnego okresu kambryjskiego, ok. 540 mln lat temu.

Czytaj też: Niepokojące zjawisko na plaży w Urugwaju. Jego skala jest niewyobrażalna

Gdy otwornice dryfują w morzu, zbierają węglan wapnia i wykorzystują go do budowy skorupek o całej masie różnych kształtów, od przypominających klasyczne ziarenka po skomplikowane spirale i oczywiście gwiazdy. Kiedy otwornice umierają, te pancerze pozostają i osiadają na dnie morza, a w przypadku B. sphaerulata zostają wyrzucone na brzeg.

Otwornice z gatunku Baclogypsina sphaerulata /Fot. Wikimedia Commons

Egzoszkielety B. sphaerulata mogą być bezbarwne, kremowobiałe, jasnobrązowe lub ciemnobrązowe. Powierzchnia muszli waha się od gładkiej do szorstkiej, a u B. sphaerulata i podobnych gatunków muszla jest perforowana wieloma otworami (tzw. foramenami). Zmiażdżone otwornice mają nieregularną morfologię, a fragmenty wydają się być płytowe lub amorficzne. W świetle przechodzącym jaśniejsze muszle są w ok. 50 proc. przezroczyste, a gdy komory są wypełnione powietrzem, stają się nieprzezroczyste.

Piasek w kształcie gwiazd na plażach japońskich wysp

Japoński folklor opowiada jednak inną historię. Według legendy, piasek gwiaździsty jest wynikiem tego, że Krzyż Południa i Gwiazda Polarna poruszyły się i utworzyły gromadkę małych gwiezdnych dzieci. Mówi się, że ich potomstwo żyło w morzu u wybrzeży Okinawy, ale zostało zabite przez gigantycznego węża morskiego, a pozostały tylko ich szkielety. Z czasem szczątki trafiły na plaże pobliskich wysp.

Skorupki otwornic planktonowych są wykorzystywane przez geologów jako paleoekologiczne i biostratygraficzne indykatory, a pozostałości skorupek otwornic bentosowych często wykorzystywane były w poszukiwaniu złóż ropy naftowej. Warto dodać, że masowe wymieranie większości gatunków otwornic na pograniczu kredy i trzeciorzędu było jedną z przesłanek poszukiwania przyczyn wymierania kredowego. Badania tych organizmów mogą pomóc ustalić, jak wyglądała Ziemia miliony lat temu, dając tym samym wskazówki dotyczące starożytnego klimatu.