Po latach powiększania się rys i skrzypienia lodowiec szelfowy Brunta ocielił się 26 lutego tracąc fragment wielkości 1270 km2. Niczym przesunięcie szyberdachu, ucieczka góry lodowej nazwanej A74 pozwoliła obejrzeć dno oceanu od 5 dekad przynajmniej skrywane w cieniu, informuje British Antarctic Survey.
Załoga niemieckiego statku badawczego szczęśliwie znajdowała się w pobliżu i miała okazję oglądać to zjawisko „z pierwszego rzędu”. Lodołamacz „Polarstern” po tygodniach oczekiwania na uspokojenie się pogody w nocy z 13 na 14 marca zdołał wpłynąć w powstałą po ocieleniu szczelinę, czytamy w informacji prasowej na stronie Instytutu Alfreda Wegenera.
Pierwsze obrazy dna morskiego ukazują niezwykłą różnorodność biologiczną w regionie od lat skrywanym grubym na 150 metrów lodem. Próbki osadów z dna dostarczą więcej danych o istniejącym tam ekosystemie, a analiza geochemiczna próbek wody powie coś zapewne o dostępności substancji odżywczych i prądach morskich.
Eksperci instytutu Wegenera badający na pokładzie „Polarstern” proces ocieplenia się lodowca Brunta mają nadzieję zrozumieć procesy stojące zjawiskiem rządzonym przez tak potężne siły. Przy okazji mają rzadką okazję przyjrzeć się dnu morskiemu w promieniach słońca. W najgłębszym miejscu znajdowało się na 810 metrach, w najpłytszym na 190 metrach.
OFOBS-Team PS124/Alfred Wegener Institute
OFOBS-Team PS124/Alfred Wegener Institute
OFOBS-Team PS124/Alfred Wegener Institute