Wyczyn ten nastąpił w święta: właśnie wtedy sonda, której misją zarządza NASA, znalazła się bliżej Słońca niż jakikolwiek inny statek kosmiczny stworzony przez człowieka. O skali sukcesu najlepiej świadczy fakt, że zdaniem części inżynierów można porównać go do postawienia przez człowieka stopy na Księżycu.
Czytaj też: Przypadkiem odkryli coś nowego w kosmosie. Milinowe to zupełnie nowy rodzaj kosmicznej eksplozji
Co wiemy o dokładnym przebiegu ostatnich manewrów? 24 grudnia sonda znalazła się w odległości 6,1 miliona kilometrów od powierzchni Słońca. To niemal 10-krotnie mniejszy dystans od dzielącego Merkurego od naszej gwiazdy. A przecież mówimy o planecie, na której panują warunki przywodzące na myśl wizję piekła. W czasie historycznego przelotu Parker Solar Probe poruszała się z prędkością około 690 000 km/h. Tym sposobem ustanowiła inny rekord – a właściwie poprawiła swój własny – dotyczący najszybszego obiektu skonstruowanego przez człowieka.
Jednocześnie warunki panujące w pobliżu Słońca utrudniały komunikację z sondą, przez co naukowcy z niecierpliwością oczekiwali na jakikolwiek sygnał potwierdzający, że wciąż wykonuje ona swoją misję. Wreszcie taki komunikat się pojawił, choć inżynierowie nadal czekają na szczegółowe odczyty, które powinny być dostępne za kilka dni. Jeszcze więcej danych pojawi się w kolejnych tygodniach, gdy statek znajdzie się w większej odległości od naszej gwiazdy.
Sonda Parker Solar Probe dokonała rekordowo bliskiego przelotu wokół Słońca. Poprawiła jednocześnie własny rekord dotyczący najwyższej prędkości osiągniętej przez stworzony przez człowieka pojazd
Jednym z elementów mających zapewniać Parker Solar Probe ochronę przed wysokimi temperaturami jest gruba na ponad 10 centymetrów osłona termiczna. Z jej udziałem sonda ma być w stanie funkcjonować nawet w temperaturach zbliżonych do 1400 stopni Celsjusza. Start misji nastąpił w 2018 roku, a jednym z jej założeń jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego zewnętrzna warstwa atmosfery Słońca, czyli tzw. korona, jest zaskakująco gorąca. Poza tym naukowcy chcieliby się dowiedzieć, w jakich okolicznościach tamtejsze cząstki są przyspieszane do wartości bliskich prędkości światła.
Czytaj też: Niezwykłe odkrycie w kosmosie. Ta galaktyka może być młodszą wersją Drogi Mlecznej
Poznawanie tajemnic naszej gwiazdy jest istotne chociażby ze względu na fakt, że jej aktywność, przejawiająca się między innymi rozbłyskami i koronalnymi wyrzutami masy, ma ogromny wpływ na to, co dzieje się na Ziemi. Im lepiej zidentyfikujemy stojące za tym mechanizmy, tym łatwiej będzie przewidywać pewne zjawiska. Na jak wiele sposobów może zaskoczyć nas jeszcze nasza własna gwiazda?