Czyścisz w ten sposób panele słoneczne? Popełniasz gigantyczny błąd

Powierzchnia paneli słonecznych wymaga czyszczenia w celu usunięcia warstw brudu ograniczających dopływ światła do ogniw. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Turku, niektóre z wykorzystywanych w tym celu środków mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.
Czyścisz w ten sposób panele słoneczne? Popełniasz gigantyczny błąd

Przeprowadzone eksperymenty miały na celu ocenę wpływu wykorzystywanych w domu środków czyszczących na właściwości fotowoltaiki. W szczególności członkowie zespołu badawczego skoncentrowali się na przepuszczalności światła przez szkło będące częścią paneli słonecznych. Rezultaty są interesujące, ponieważ wyraźnie pokazują, że niektóre pozornie niegroźne środki mogą wywołać sporo problemów.

Czytaj też: W Europie powstaje radioaktywny cmentarz. Zostanie zapieczętowany na długie lata

Na wydajność ogniw fotowoltaicznych ma wpływ szereg czynników. Liczy się nie tylko ich skład, ponieważ wysoce istotną rolę odgrywa dopływ światła słonecznego. Takowy może być ograniczany poprzez różnego rodzaju uszkodzenia bądź zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni paneli. Z tego względu jest bardzo istotne, aby regularnie usuwać gromadzący się pył i kurz. Ustalenia fińskich naukowców pokazują, iż do realizacji tego celu potrzeba odpowiednich środków.

Panele słoneczne czyszczone na przykład płynem do mycia naczyń mogą stracić na przepuszczalności światła słonecznego. Tym sposobem ich wydajność spadnie

Pocieszającą wiadomością jest to, że większość detergentów, z których korzystamy w czasie sprzątania domów – takich jak płyn do mycia szyb i izopropanol – nie jest szkodliwych dla szkła pokrywającego panele słoneczne. Kiedy jednak do akcji wkroczył płyn do mycia naczyń, to pojawiły się trudności. Brudna powierzchnia przepuszczała bowiem więcej światła słonecznego niż ta “wyczyszczona” z użyciem płynu do mycia naczyń.

Jak wyjaśniają autorzy artykułu opisującego testy poszczególnych środków, panele słoneczne są wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Należy uważać, aby jej nie uszkodzić, dlatego nie powinno się korzystać w tym celu z pewnych rozwiązań. Badacze dodają, że choć ich eksperyment nie obejmował mechanicznych metod, na przykład stosowania myjek ciśnieniowych, to i tak raczej nie powinno się tego robić. 

Czytaj też: Rekordowe ogniwa perowskitowe! JinkoSolar przekracza granice technologii solarnej

Płyn do mycia naczyń niekoniecznie uszkadza powłokę antyrefleksyjną. Mimo to odnotowano spadek przepuszczalności światła słonecznego – nawet w zestawieniu z urządzeniami wciąż pokrytymi warstwą brudu. Być może było to konsekwencją niezbyt dokładnego zmywania piany powstałej w procesie czyszczenia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyda nam się, że umyte panele fotowoltaiczne są zdecydowanie czystsze niż wcześniej, to pod względem sprawności konwersji energii może dojść do zdecydowanego pogorszenia sytuacji.