Na ich konto możemy przypisać imponujące postępy dotyczące projektowania ogniw fotowoltaicznych. W myśl nowej koncepcji, która została wymyślona przez przedstawicieli Uniwersytetu w Sheffield, takie urządzenia miałyby powstawać bez udziału metali ziem rzadkich. Szczegółowe ustalenia w tej sprawie zostały zaprezentowane na łamach ACS Applied Energy Materials.
Czytaj też: Liść lotosu kluczem do rewolucji technologicznej. Naukowcy osiągają niespotykane wyniki
Mówimy o nowym typie konstrukcji, w którym wdrożony został tylny kontakt, który umożliwi skalowalną i niedrogą produkcję. To ze względu na fakt, iż wykorzystuje perowskitowy oraz niewielkich rozmiarów rowki wytłoczone w folii plastikowej. Dzięki takiej elastycznej konstrukcji inżynierowie mogli zrezygnować z korzystania z drogich i rzadkich materiałów, które są zaliczane do grona metali ziem rzadkich.
Panele słoneczne pozbawione metali ziem rzadkich mają być tanie i elastyczne. Brytyjska konstrukcja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie klasyczna fotowoltaika byłaby zbyt ciężka
Członkowie zespołu badawczego odpowiedzialnego za ostatnie ustalenia wyjaśniają, że projektowane przez nich folie słoneczne – cechujące się lekkością i elastycznością – można będzie stosować na szereg różnych sposobów, szczególnie wszędzie tam, gdzie cięższe konstrukcje nie miałyby racji bytu. W grę wchodzą chociażby dachy i inne inne powierzchnie, które nie byłyby w stanie unieść dodatkowego ciężaru wynikającego z montażu fotowoltaiki. Powinno to utorować drogę do wykorzystywania opisywanej technologii w różnych regionach świata – także tych biedniejszych.
Czytaj też: Sensacyjne odkrycie na dnie Rowu Japońskiego. Tajemnicze tunele 7,5 km pod powierzchnią oceanu
Wykorzystana przez brytyjskich naukowców struktura mikrorowków zapewnia nowatorskie rozwiązanie, dzięki któremu spadają koszty produkcji, a rosnąć może wydajność. Postępy dotyczące technologii pozwalających na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł są bardzo istotne. Ważne będzie jednak zapewnienie wydajnych, tanich i ekologicznych sposobów na gromadzenie takich zasobów. Obecnie istnieje z tym spory problem, ponieważ długoterminowe magazynowanie energii okazuje się mało wydajne – szczególnie, gdy jest perspektywie miesięcy, a nawet lat.