Paliwo z odpadów z czystością bliską ideału. Jego produkcja weszła na nieosiągalny poziom

Przedstawiciele Ohio State University oficjalnie mają na swoim koncie genialne osiągnięcie dotyczące produkcji paliwa z odpadów z gospodarstw domowych. Takie źródło energii cechuje się bardzo wysoką czystością, dzięki czemu deklasuje pod tym względem konkurencję.
Paliwo z odpadów z czystością bliską ideału. Jego produkcja weszła na nieosiągalny poziom

Mówimy bowiem o wskaźniku na poziomie 90 procent. Dla porównania, alternatywne metody zapewniają wyraźnie gorsze rezultaty, w okolicach 80 procent. Nowa metoda opracowana w Stanach Zjednoczonych wytwarza gaz syntezowy na bazie odpadów takich jak tworzywa sztuczne, papier czy resztki żywności. 

Czytaj też: Elektryki będą jeździły przez miliony kilometrów. Nowy akumulator wszystko zmienia

Rzeczony gaz jest następnie wykorzystywany na wiele różnych sposobów, ponieważ może być użyty na przykład w produkcji substancji chemicznych i paliw, na przykład metanolu czy formaldehydu. Kluczem do sukcesu w prowadzonych działaniach były zaawansowane symulacje. Miały one na celu ocenę wydajności metody znanej jako pętla chemiczna. Uzyskane rezultaty potwierdziły, iż takie podejście nadaje się do rozkładu odpadów, a następnie wytwarzania wysokiej jakości gazu syntezowego.

Szczegóły działań członków zespołu badawczego zostały zamieszczone w publikacji, która trafiła na łamy Energy and Fuels. Autorka tych badań, Ishani Karki Kudva, wyjaśnia, iż zwiększenie czystości gazu syntezowego powinno utorować drogę do jego wykorzystania w różnych gałęziach przemysłu. Poprawa czystości tej substancji została osiągnięta szybko i jest możliwa do uzyskania w ciągu zaledwie kilku minut.

Paliwo w formie gazu syntezowego produkowane przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych osiągnęło 90 procent czystości. Zastosowana metoda wykazuje przy tym wysoką wydajność

Układ oddelegowany przez amerykańskich inżynierów do produkcji gazu syntezowego z odpadów zawiera dwa reaktory. Pierwszy jest reduktorem ze złożem ruchomym, który rozkłada odpady przy użyciu tlenu. Drugi ma natomiast postać komory spalania ze złożem fluidalnym odpowiedzialnej za uzupełnianie tlenu. W efekcie rośnie wydajność, z jaką przebiega cały proces. Ta rośnie o około 45%, podczas gdy czystość pozyskiwanego produktu – o około 10%. 

Czytaj też: Policzek dla azjatyckiej dominacji. Europa wraca do gry w fotowoltaice

Biorąc pod uwagę ilość odpadów, jaką każdego roku wytwarzają gospodarstwa domowe na całym świecie, zastosowanie proponowanej metody mogłoby zyskać sporą popularność. Szczególnie, że mówi się o ekologicznym aspekcie, ponieważ redukcja emisji dwutlenku węgla mogłaby w takim wypadku sięgnąć aż 45% względem konwencjonalnie stosowanych sposobów. Poza tym, ten najnowszy pozwala na przetwarzanie wielu rodzajów materiałów jednocześnie.