Pałeczki: Niezwykła historia najbardziej niedocenianego wynalazku ludzkości

Jedzenie z wykorzystaniem pałeczek nie należy może do łatwych kwestii – szczególnie w naszej kulturze. Ostatnie badania pokazują, że w pewnym regionach ludzie korzystają z nich od tysięcy lat.
fot. James Wheeler

fot. James Wheeler

Najnowsze ustalenia w tej sprawie pokazują, że to technologia, która od dawna pozostaje niemal niezmienna. To za sprawą wykopalisk prowadzonych w Syczuanie. Właśnie tam archeolodzy dotarli do przedmiotów datowanych na okres panowania Południowej Dynastii Song. Jej przedstawiciele sprawowali władzę w okresie od 1127 do 1279 roku.

Czytaj też: Tysiące skarbów w ruinach chińskiego miasta. Jego geneza sięga prehistorii!

Działania badaczy mające miejsce w południowo-zachodnich Chinach doprowadziły do odnalezienia pary metalowych pałeczek. Te przetrwały w świetnym stanie, a ich forma sprawia, że bezproblemowo można byłoby skorzystać z nich po upływie około ośmiuset lat od ich wyprodukowania.

Z drugiej strony, mówimy “jedynie” o czasach średniowiecza. Zdecydowanie bardziej fascynujący obrót sprawy przybierają, gdy zdamy sobie sprawę, iż ta sama technologia pozostawała w użyciu przez ostatnie 3000 lat. Na przestrzeni wieków w zasadzie nie doszło w niej do żadnych większych zmian. 

Pałeczki były stosowane przez ludzi już ponad 3000 lat temu. Niektóre wykonywano z drewna, podczas gdy inne ze srebra

Najstarsze znane nauce pałeczki pochodzą z północnych krańców Państwa Środka. Wytwarzano je z bambusa oraz drewna. Oczywiście ich metalowe odpowiedniki cechowały się wyższą odpornością na uszkodzenia, dlaczego cieszyły się sporą popularnością. Takowe, wykonane z miedzi, zostały wydobyte w czasie wspomnianych wykopalisk. Co ciekawe, srebrne pałeczki stosowano już 2500 lat temu.

Wysoką popularnością takie metalowe sztućce cieszyły się w okresie panowania dynastii Tang, która zasiadała na tronie w latach 618-907. Wysoka popularność pałeczek brała się z ich prostoty i wszechstronności, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich zarówno do przygotowywania posiłków, jak i ich konsumowania. 

Czytaj też: Zadziwiające wyniki badań poświęconych neandertalczykom. Nowe dowody zdradzają sekret tego gatunku

Poza tym znaczącą rolę w tym zakresie mogły odegrać zwyczaje żywieniowe. Relatywnie niskie spożycie mięsa oraz zwyczaj krojenia składników żywności na mniejsze kawałki sprawiały, że pałeczki sprawdzały się wyjątkowo dobrze w kontekście jedzenia. Kiedy wzrosło zapotrzebowanie na różnego rodzaju makarony, pałeczki jeszcze bardziej zyskały na popularności. 

Obecnie korzystają z nich zdecydowanie nie tylko Azjaci. Warto zarazem zauważyć, że to właśnie w Chinach znaleziono najstarsze znane nauce przykłady widelców. W przypadku srebrnych pałeczek ich popularność była wysoka szczególnie wśród lokalnych elit. Z tego względu korzystały z nich wysoko postawione osoby, między przywódcy Chin i Korei. Poza tym wierzono, że wykonane ze srebra przedmioty mogą wskazywać na obecność szkodliwych dla zdrowia substancji, choć z czasem obalono ten mit.