Nowy król przestworzy Azji Południowej? Wojskowy JF-17 PFX ma zmienić oblicze wojny

Połączyli siły z Chinami, aby ulepszyć swojego myśliwca i wynieść możliwości wojskowe na jeszcze wyższy poziom. Owocem tej pracy jest zaprezentowany właśnie JF-17 PFX.
Nowy król przestworzy Azji Południowej? Wojskowy JF-17 PFX ma zmienić oblicze wojny

Pakistan pokazał swój nowy myśliwiec. JF-17 Thunder zadebiutował!

Targi obronne IDEAS 2024 w Karaczi stały się przełomowym momentem dla pakistańskiego sektora lotnictwa wojskowego, a to dzięki premierze myśliwca JF-17 PFX (Pakistan Fighter Experimental). Ten zaawansowany projekt myśliwca symbolizuje ambicje Pakistanu, w kwestii modernizacji swoich sił powietrznych i zmniejszenia zależności od zagranicznych dostawców. Jako samolot 4.5 generacji, JF-17 PFX ma na celu redefinicję możliwości bojowych kraju i wpływ na dynamiczną równowagę strategiczną w regionie. Trudno się temu dziwić, bo stanowi znaczące ulepszenie w porównaniu do swojego poprzednika, czyli JF-17 Thunder w wersji Block 3.

Czytaj też: Ktoś przesunął wojskowego satelitę na orbicie. Do dzisiaj nie wiadomo, kto tego dokonał i jak

Makieta JF-17 PFX zaprezentowana na targach (X.com)

JF-17 PFX został opracowany w ramach współpracy między Pakistan Aeronautical Complex (PAC) i chińską Chengdu Aircraft Corporation (CAC). Wiemy, że jego projekt zawiera najnowocześniejsze dodatki technologiczne, które zostały zaprojektowane po to, aby sprostać wymaganiom współczesnego pola walki. Własny radar AESA (Active Electronically Scanned Array) oraz zaawansowane pociski powietrze-powietrze, takie jak chiński PL-15, wręcz rewolucjonizują jego możliwości w zakresie wykrywania i zwalczania celów. Dodajmy do tego znaną konfigurację dwusilnikową, która zapewnia lepszą manewrowość i ładowność, a do tego zastosowanie materiałów kompozytowych, zmniejszających sygnaturę radarową i tak oto otrzymujemy zestaw ulepszeń, które mają na celu uczynienie JF-17 PFX godnym przeciwnikiem dla indyjskiego Tejas MkII.

Czytaj też: Chińskie drony wojskowe z AI osiągają niespotykane dotąd możliwości

Tak naprawdę sam rozwój myśliwca JF-17 PFX odbywa się w kontekście długoletniej rywalizacji między Pakistanem a Indiami. Od czasu podziału w 1947 roku oba kraje starają się przewyższać się wzajemnie pod względem zdolności wojskowych, co w przypadku Indii nabrało ostatnio ciekawego charakteru przez zakupy francuskich myśliwców Rafale i prace nad Tejas MkII. W kontrze na to Pakistan przygotował właśnie JF-17 PFX, którego ewentualny sukces PFX może znacząco wpłynąć na krajobraz militarny Azji Południowej, oferując Pakistanowi platformę do utrzymania równowagi w regionie charakteryzującym się sporami terytorialnymi i konkurencją wojskową. Nie jest to jednak kwestia miesięcy, a lat, bo plan obejmuje wprowadzenie myśliwca do służby w latach 30. XXI wieku… co może być wyzwaniem.

Czytaj też: Wojskowa rewolucja z Francji. Ten materiał oszuka każdą kamerę termiczną

Tak się składa, że pomimo ogromnego potencjału, projekt JF-17 PFX napotyka liczne wyzwania. Realizacja wymaga znacznych inwestycji finansowych, zaawansowanej wiedzy technicznej i efektywnego zarządzania zasobami. Obecnie 58% komponentów JF-17 jest produkowanych lokalnie, ale Pakistan dąży do pełnej autonomii produkcyjnej dla PFX, co wpisuje się w szerszą strategię wzmocnienia krajowego przemysłu obronnego. Dla kraju kluczowe będzie więc utrzymanie współpracy z Chinami przy jednoczesnym dywersyfikowaniu partnerstw.