Zadaniem projektu GLORIA jest „oswojenie” astronomii i przybliżenie jej każdemu poprzez udostępnienie wszystkim zainteresowanym sieci robotycznych teleskopów zlokalizowanych na całym świecie. Czasem jednak, możliwość obserwacji w każdym kierunku, wielkiego, pustego Wszechświata to może o wiele za wiele by się w tym połapać. Od czego zacząć?
Narzędzie „Personal Space” to zaproszenie do kontaktu z kosmosem, które umożliwia rozpoczęcie eksploracji nieba. W „Personal Space” wystarczy podać datę i miejsce ważnego dla nas wydarzenia (np. datę i miejsce urodzin) by zobaczyć jaki fragment Wszechświata widoczny był w tym czasie tuż nad naszymi głowami.
Możliwe jest też spojrzenie, jakie fragmenty nieba dla wydarzeń innych osób przecinają się ze sobą oraz jakie kluczowe wydarzenia historyczne przecinają nasz wycinek Wszechświata. Naukowcy projektu GLORIA stworzyli archiwum wydarzeń politycznych i historycznych, do których przypisano odpowiednie fragmenty nieba.
Zdjęcia użyte w aplikacji pochodzą z archiwum projektu Sloan Digitised Sky Survey i uzupełnione są o informacje o widocznych na nich gwiazdach, mgławicach i galaktykach. Te piękne zdjęcia Wszechświata są doskonałym pretekstem do dalszej eksploracji nieba z pomocą „Personal Space”, ale również do refleksji nad położeniem naszym i całej ludzkości w kosmosie.
GLORIA to trzyletni projekt finansowany z siódmego programu ramowego Unii Europejskiej (FP7/2007-2012) w ramach umowy nr 283783. Projekt rozpoczął się w październiku 2011 roku, obejmując 13 instytucji z 8 krajów. Polska reprezentowana jest w projekcie przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN realizuje projekt badawczy Pi of the Sky. Koordynatorem polskiej części projektu GLORIA jest profesor Aleksander Filip Żarnecki z Wydziału Fizyki UW. Więcej informacji o partnerach GLORIA dostępnych jest na stronie: http://gloria-project.eu/about/partners.