Drewniane elementy sięgają epoki kamienia. Archeolodzy poznali sekrety tego miejsca

Wczesnoneolityczna osada La Draga stanowiła arenę ostatnich działań naukowców próbujących jak najlepiej zrozumieć okoliczności życia w epoce kamienia. Położone w Hiszpanii miejsce stwarza ku temu idealną okazję.
Drewniane elementy sięgają epoki kamienia. Archeolodzy poznali sekrety tego miejsca

Położone nad wodami jeziora Banyoles było zamieszkiwane już w okolicach VI tysiąclecia p.n.e., dlatego mówimy o potencjalnych dowodach na ludzką obecność sprzed siedmiu tysięcy lat. Najnowszy etap prowadzonych tam wykopalisk doprowadził do odsłonięcia drewnianych elementów konstrukcyjnych.

Czytaj też: Cywilizacja Majów pozostawiła po sobie zastanawiającą podziemną strukturę. Pełniła istotną rolę

Na podstawie poświęconych im analiz archeolodzy będą w stanie lepiej zrozumieć ówczesne techniki budowlane oraz okoliczności codziennego życia w osadzie pochodzącej z wczesnego neolitu. Wydaje się, iż w odległej przeszłości te fragmenty tworzyły podłogi oraz ściany domostw. Na tym dokonane odkrycia się jednak nie kończą.

Uwagę uczestników ekspedycji zwróciły również liczne artefakty. Są one cennymi dowodami w kontekście prostych czynności, które wykonujemy także i my. Wśród wydobytych przedmiotów wymienia się chociażby drewniany kosz, uchwyty oraz przybory kuchenne. Naukowcy podkreślają, iż ostatnie dokonania można uznać za wielki sukces.

Drewniane elementy konstrukcyjne znalezione przez archeologów na terenie osady La Draga pozwalają lepiej zrozumieć sekrety tego neolitycznego obszaru

Dlaczego? Poza efektem końcowym poszukiwań istotną rolę odgrywa bardzo dobry stan zachowania znalezionych elementów. W szczególności mowa o fragmentach domostw, które przetrwały tysiące lat w beztlenowym środowisku. Dalsze wysiłki powinny dostarczyć jeszcze więcej informacji na temat okoliczności, w jakich egzystowali mieszkańcy osady La Draga.

Czytaj też: Zagadkowe otwory w czaszkach z epoki kamienia. Znalezisko z Europy doczekało się wyjaśnienia

Odkryto ją w 1990 roku, a zorganizowane badania wykazały, że miały tam miejsce co najmniej dwie różne fale osadnictwa. Od początku archeologiczne śledztwo na tych terenach cieszyło się sporym zainteresowaniem, a wszystko za sprawą wspomnianego środowiska sprzyjającego przetrwaniu dowodów z epoki kamienia. Wydaje się, iż ostatecznie mieszkańcy La Dragi opuścili ten obszar z przyczyn środowiskowych, na przykład na skutek częstych powodzi.