3500 lat temu istniała tam nieznana osada. Jedno z ulubionych miejsc polskich turystów jest otoczone gigantycznym murem

Chorwacja nie jest już może najbardziej obleganym krajem, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy naszych rodaków, ale to wciąż chętnie odwiedzane miejsce. Za sprawą niedawnych odkryć dokonanych w okolicach Splitu turyści będą mieli dodatkowy powód do zwiedzenia tego regionu.
3500 lat temu istniała tam nieznana osada. Jedno z ulubionych miejsc polskich turystów jest otoczone gigantycznym murem

To właśnie tam, na terenie wsi Stobreč, archeolodzy odnaleźli pozostałości prehistorycznej osady. Liczące około 3500 lat stanowisko dostarcza informacji na temat osadnictwa rozwijającego się w tej części Starego Kontynentu. Poza tym uczestnicy wykopalisk mówią o masywnej budowli powiązanej z Grekami. 

Czytaj też: Remontowali piwnicę i odnaleźli szczątki, które zaskoczyły wiekiem. Niecodzienna historia pod Paryżem

Ta ostatnia ma postać muru rozciągającego się na długości około czterdziestu metrów. W niektórych miejscach ma on aż trzy metry wysokości. Bardzo intrygującym aspektem związanym z prowadzonymi badaniami jest to, że naukowcy natknęli się na obiekty pochodzące z różnych epok. To z kolei oznacza, iż mogą zapoznać się z historią całej okolicy ciągnącą się na przestrzeni setek, a nawet tysięcy lat.

Jak informują chorwackie władze, odkrycie miało miejsce w związku z oględzinami działki, na której mają być wkrótce przeprowadzone inwestycje deweloperskie. I choć archeolodzy mieli świadomość co do historycznego potencjału tych terenów, to jednocześnie nie cieszyły się one większym zainteresowaniem. Po kilkudziesięciu latach impas został zażegnany.

Osada, której geneza liczy co najmniej 3500 lat, została znaleziona w związku z planowanymi pracami budowlanymi na terenie wsi Stobreč

Marina Ugarković z Instytutu Archeologii dodaje, iż odkryta struktura obronna zyskała miano najlepiej zachowanego greckiego muru w całej Chorwacji. A na tym odkrycia się przecież nie skończyły, ponieważ równie ciekawa okazuje się kwestia osady znanej jako Epetion. Jej pozostałości pochodzą z różnych okresów: od prehistorii, przez epokę hellenistyczną i rzymską, aż po późną starożytność oraz wczesne średniowiecze.

Pokazuje to, jak wielowiekowa jest historia tego miejsca. Artefakty wywodzące się ze środkowej epoki brązu, datowane na okolice 1500 roku p.n.e., są starsze niż można było oczekiwać. Jeśli zaś chodzi o grecki mur, to jego pochodzenie sięga około 2000 lat wstecz. Struktura ta ma kształt litery L, przy czym jej dłuższy fragment wygląda bardziej asymetrycznie. Z kolei krótszy składa się z pięciu prostokątnych formacji. 

Czytaj też: Ten klasztor był celem największego buntu w historii Niemiec. Wykopaliska dostarczyły informacji na jego temat

Greckie osadnictwo prowadzone w obrębie dzisiejszej Chorwacji sięga IV wieku p.n.e. Właśnie wtedy Grecy zaczęli zakładać tam kolonie. Po dwóch stuleciach rozpoczęła się natomiast rzymska dominacja. Rzymianie stopniowo zwiększali swoje wpływy w regionie. Zaowocowało to zyskaniem przez Stobreč miana liczącego się ośrodka handlowego. Obecnie jest to malownicza wieś licząca niecałe trzy tysiące mieszkańców. Położona w pięknej okolicy, stanowi popularny cel turystycznych wyjazdów.