Nowe złoże ropy w okolicach Świebodzina zostało odkryte odwiertem poszukiwawczym Rzeczyca-1, wykonanym w miejscowości Grodziszcze. Po jego zagospodarowaniu, odwiert będzie produkował ok. 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie. Choć nie zaspokoi to pełnego zapotrzebowania kraju, to stanowi ważny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i zwiększenia niezależności energetycznej.
Czytaj też: Polacy wyznaczają wodorowe trendy. Wielopaliwowy system od Orlenu przeszedł już testy
Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu Orlen, mówi:
Złoże Rzeczyca jest jednym z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. To duży sukces naszych geologów i inżynierów. Uruchomienie eksploatacji tych zasobów przyniesie korzyści nie tylko Orlen, ale również jednostkom samorządu terytorialnego, które otrzymują aż 90 proc. opłaty eksploatacyjnej z tytułu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Oznacza to, że uwzględniając planowane wydobycie, dodatkowe wpływy do budżetu gminy mogą wynieść nawet milion złotych rocznie.
Orlen otwarcie mówi o “jednych z największych złóż” w naszym kraju
Zasoby ropy w Polsce są stosunkowo ograniczone, co sprawia, że każde nowe odkrycie staje się istotnym wydarzeniem dla rynku energetycznego. Polska stara się minimalizować swoją zależność od surowców importowanych, a odkrycia takie jak to mogą w dłuższej perspektywie przyczynić się do zwiększenia samowystarczalności energetycznej.
Czytaj też: Czarne złoto na wyczerpaniu, nawet w Polsce. Ropa naftowa zniknęła szybciej, niż się pojawiła
Według dotychczasowych ustaleń, złoże Rzeczyca-1 zawiera co najmniej 100 tys. ton ropy naftowej, ale wstępne testy wykazały, że w pobliskich strukturach jest znacznie więcej tego surowca. Sumarycznie może być go ponad 500 tys. ton, z czego rocznie będzie wydobywać się ok. 16,5 tys. ton. Na rozpoczęcie prac nie trzeba będzie długo czekać, bo poczyniono już pewne przygotowania.
Wiesław Prugar, Członek Zarządu Orlen ds. Upstream, dodaje:
Przeprowadzone testy złożowe w odwiercie Rzeczyca-1 nie tylko potwierdziły istnienie zasobów ropy oraz możliwość ich komercyjnej eksploatacji, ale także wskazują na występowanie dodatkowych, dużych ilości surowca w pobliskich strukturach geologicznych. Z dużym prawdopodobieństwem możemy zatem spodziewać się tutaj kolejnych znaczących odkryć. To potwierdzenie słuszności nowej koncepcji poszukiwawczej, którą zastosowaliśmy na tym obszarze.
Odkrycie nowego złoża ropy naftowej ma również duże znaczenie gospodarcze. Wydobycie surowców energetycznych w Polsce oznacza tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój infrastruktury oraz dodatkowe dochody dla budżetu państwa. Orlen, jako kluczowy gracz na rynku energetycznym, będzie mógł wzmocnić swoją pozycję w regionie, co z kolei może przyciągnąć zagranicznych inwestorów zainteresowanych współpracą w zakresie wydobycia i przetwarzania surowców.
Większość krajowego wydobycia ropy naftowej pochodzi ze złóż na terenie zachodniej Polski. Duża część z nich zlokalizowana jest właśnie w województwie lubuskim. Są to między innymi największe pod względem produkcji złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów a także złoże Barnówko-Mostno-Buszewo.