Straż przybrzeżna musiała odholować 12-metrową żaglówkę z powrotem do portu po tym, jak dwie młode orki poważnie uszkodziły ster łodzi w pobliżu miejscowości Guilvinec we Francji. Zaskakujące jest to, że do incydentu doszło ponad 1200 km na północ od Cieśniny Gibraltarskiej, którą wielu ekspertów uznawało za “punkt zapalny” ataków.
Kolejny bezpardonowy atak łodzi, tym razem we Francji
Do incydentu doszło 16 lipca u wybrzeży Guilvinec, 65 km na południowy wschód od Brestu w północno-zachodniej Francji. Para na pokładzie straciła kontrolę nad swoją 12-metrową łodzią rekreacyjną po tym, jak dwie młode orki oceaniczne (Orcinus orca) złamały ster, donosi lokalna gazeta “Le Télégramme”. Na miejscu zjawiła się straż przybrzeżna, która bezpiecznie odholowała żaglówkę do portu.
Czytaj też: Orki znowu zaatakowały w Europie. Dlaczego właściwie to robią?
Incydent jest jednym z prawie 700 udokumentowanych interakcji między orkami a łodziami odnotowanych od lipca 2020 r. wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Morza Śródziemnego w Europie i Afryce Północnej. Około połowa tych zdarzeń spowodowała niewielkie lub poważne uszkodzenia łodzi, zgodnie z przetłumaczonym raportem opublikowanym na początku tego roku w czasopiśmie Ingeniería Civil.
Orki prawie zawsze atakują ster, który nauczyły się bezlitośnie odrywać. Badania i obserwacje powiązały te interakcje z populacją około 35 orek iberyjskich. Uważa się, że łącznie 16 zwierząt z tej populacji – cztery dorosłe i 12 młodych – regularnie atakuje łodzie, choć ich motywacja pozostaje niejasna. Jedna z hipotez mówi, że te orki to znudzone “nastolatki” szukające zabawy. Jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że interakcja z łodziami to dziwaczne zachowanie, które pojawiło się w odpowiedzi na traumatyczne wydarzenie.
We wspomnianym raporcie możemy przeczytać:
Uważamy, że istnieją argumenty wskazujące na to, że incydent spowodowany uwięzieniem, w którym bierze udział żaglówka, jest prawdopodobny jako przyczyna traumy psychologicznej, która wywołuje reakcję u dzikiego zwierzęcia o wysokich zdolnościach poznawczych, takiego jak orka.
Ten sam zespół wcześniej zasugerował, że samica orki o imieniu White Gladis doznała “krytycznego momentu agonii” i w rezultacie zaczęła taranować łodzie. Gdyby ta hipoteza była prawdziwa, reszta młodych orek powtórzyłaby to zachowanie przez naśladownictwo, co u tych morskich ssaków zdarza się stosunkowo często.
Nie jest jasne, która populacja orek stała za niedawnym incydentem u wybrzeży Francji. Orki iberyjskie podążają za swoim ulubionym przysmakiem – tuńczykiem błękitnopłetwym (Thunnus thynnus) – na północ od Cieśniny Gibraltarskiej do Zatoki Biskajskiej latem, co oznacza, że mogły polować u wybrzeży Bretanii.
Czytaj też: Czy orki stają się coraz sprytniejsze?
Ale inna populacja zamieszkuje również wody u zachodnich wybrzeży Szkocji i północno-zachodniej Irlandii, gdzie w zeszłym roku odnotowano przypadek ataku orki na łódź. Jeden z ówczesnych ekspertów powiedział, że zachowanie polegające na taranowaniu łodzi mogło “przeskoczyć” z jednej populacji do drugiej.