Oodaaq, bo o niej mowa, do niedawna była uważana na najbardziej na północ wysunięty fragment stałego lądu. Jednakże na ile stały jest ten ląd? Ostatnie wizyty na wyspie pokazały, że Oodaaq jest zwykłą żwirową wysepką opartą na podmorskim lodzie.
Miejsce to leży zaledwie 705 kilometrów od bieguna północnego i znajduje się u wybrzeży Grenlandii. Jego rozmiary nie są imponujące – jest to zaledwie 15 na 8 metrów. Chociaż Oodaaq odkryto w 1978 roku, latem 2021 roku stwierdzono, że ten skrawek piasku, mułu i błota nie może dłużej trzymać miana najbardziej północnego kawałka lądu na Ziemi.
Najbardziej na północ położona wyspa? Wylądowali w zupełnie innym miejscu
Podczas ekspedycji w 2021 roku kierowanej przez naukowca Mortena Rascha stało się coś nieoczekiwanego. Badacze chcieli wylądować helikopterem na Oodaaq i kiedy to zrobili, okazało się, że są w zupełnie innym miejscu – była to nowa żwirowa wyspa położona ponad 700 metrów bardziej na północ. Nazwali ją Qeqertaq Avannarleq. Ekscytacja badaczy jednak nie trwała długo, ponieważ tegoroczna ponowna wyprawa w to miejsce ujawniła, że nowo odkryta wysepka jest niestabilna.
Żwirowe wyspy są częstym problemem dzisiaj, ponieważ mylnie uznaje się je za fragmenty stałego lądu, a to jedynie materiał morenowy wypchnięty na powierzchnię oparty na lodowcu. Naukowcy ciągle szukają kolejnych wysp przy północnym wybrzeżu Grenlandii – znalezienie nowego najbardziej północnego skrawka lądu będzie miało niebagatelny wpływ na rozmieszczenie granic (m.in. duńskiej i kanadyjskiej) w tym regionie.
Czytaj też: Wrak statku z czasów II wojny światowej jest tutaj “ciałem obcym”. To, co robi ze środowiskiem, zaskakuje
Obecnie to Kaffeklubben jest oficjalnym i potwierdzonym fragmentem stałego lądu, który znajduje się najbardziej na północ. Wyspa ma długość kilometra i znajduje się 707 kilometrów od bieguna północnego. Odkryto ją w 1921 roku.