Chociaż panele OLED TCL CSOT nie są tak jasne, jak te produkowane przez LG Display i Samsung Display, metoda druku atramentowego powoduje dwukrotnie mniej odpadów materiałowych, co pozwala na niższe koszty produkcji, a co za tym idzie – mniejsze ceny monitorów.
Na czym polega OLED Inkjet?
Pierwsze informacje o pomyśle na OLED Inkjet pojawiły się kilka miesięcy temu, a teraz TCL poinformowało o postępach na tym polu podczas konferencji Global Display Tech-ecosystem Conference (DTC2024), która odbyła się w tym tygodniu w Kantonie w Chinach. Rozpoczęła się masowa produkcja paneli OLED nowej generacji, drukowanych metodą atramentową. Będą one stanowić alternatywę dla paneli WRGB OLED firmy LG i QD-OLED firmy Samsung.
Firma pracowała nad tym osiągnięciem przez jakiś czas i stwierdziła, że nowa technologia opiera się na 11 latach badań i rozwoju, które zaowocowały “znaczącymi przełomami”. W technologii OLED Inkjet używa się dwóch rodzaju farby natryskowej, aby precyzyjniej osadzać piksele OLED na swoich panelach bez pomocy maski, jak robią to LG i Samsung. Według TCL CSOT, 27-calowy panel o rozdzielczości 4K ma piksele RGB OLED obok siebie i częstotliwość odświeżania 120 Hz. Zapewnia 250 nitów jasności pełnego ekranu, z 600 nitami jasności szczytowej.
Czytaj też: Tractor beam stał się rzeczywistością. Naukowcy dokonali niemożliwego
Podczas wydarzenia firma zaprezentowała gotowy panel OLED 4K o przekątnej 21,6″, który jest obecnie produkowany masowo do monitorów komputerowych i laptopów. Zaprezentowano również prototyp 27-calowego panelu OLED, który jest również przeznaczony do monitorów. Oczywiście oba wyświetlacze powstały w technologii OLED Inkjet.
Przedstawiciele TCL CSOT podkreślali, że proces drukowania atramentowego ma swoje zalety, a zwiększona dokładność umożliwia uzyskanie gęstości pikseli na cal przewyższającej “standard Retina”, natomiast struktura RGB zapewnia wyświetlanie czcionek bez żadnych artefaktów obwódki kolorów, co przekłada się na wyraźniejszy obraz na wyświetlaczach.
Inne zalety obejmują 50% redukcję utraty światła z wewnętrznych odbić, co oznacza wyższą wydajność świetlną w porównaniu z tradycyjnymi wyświetlaczami OLED. Z tego powodu panele OLED drukowane atramentowo mogą osiągnąć lepszą jakość obrazu przy niższym zużyciu energii. Ponadto wyświetlacze OLED Inkjet mają wyższy współczynnik apertury i dłuższą żywotność w porównaniu ze standardowymi wyświetlaczami OLED, ponieważ zachowują jakość obrazu znacznie dłużej.
Również na tym wydarzeniu TCL CSOT zaprezentowało to, co według niego jest pierwszym na świecie 14-calowym wyświetlaczem QD-EL o rozdzielczości 2,8K, który jest również produkowany przy użyciu procesu drukowania atramentowego. To nowa technologia , którą inne firmy nazywały również NanoLED, QDEL i QD-LED.
Technologia QD-EL oznacza „Quantum Dot Electroluminescent” i wykorzystuje te same kropki kwantowe, które można znaleźć w wyświetlaczach QLED i Mini-LED, ale jest zupełnie inna. Na przykład tradycyjne kropki kwantowe pochłaniają światło ze źródła, takiego jak diody LED lub piksele OLED, zanim zamienią je na różne kolory. Jednak QD-EL zamiast tego otrzymuje energię bezpośrednio z energii elektrycznej dostarczanej do telewizora i zamienia ją na kolor. W związku z tym QD-EL nie wymaga oddzielnego źródła światła, co powinno sprawić, że wyświetlacze będą cieńsze i tańsze w budowie.
Wyświetlacze QD-EL nie wymagają podświetlenia LED ani OLED, aby tworzyć kolor i jasność. Zamiast tego kropki kwantowe robią wszystko same. Dzieje się tak, ponieważ kropki kwantowe w QDEL są inne. Mają mikroskopijne rozmiary i posiadają subpiksele o kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym. W rezultacie wyświetlacze QD-EL zapewniają znacznie lepszą czystość i jasność kolorów, a także lepsze kąty widzenia w porównaniu z OLED lub LCD. Obejmują również większy procent gamy kolorów BT2020, co przekłada się na obrazy o bogatszych kolorach i większej szczegółowości, mówi TCL CSOT.
Firma dodała, że 14-calowy wyświetlacz QD-EL zaprezentowany na wystawie obsługuje zmienną częstotliwość odświeżania w zakresie od 30 Hz do 120 Hz, co gwarantuje płynne wyświetlanie obrazu przy różnych rodzajach treści. Na razie QD-EL jest wciąż tylko prototypem i nie jest jasne, jak blisko TCL CSOT jest komercjalizacji tej technologii.