Na świecie alkohol pije 2,3 mld osób, a w Polsce spożycie napojów wyskokowych jest wyższe niż średnia europejska. Według danych WHO w naszym kraju na jedną osobę przypada średnio 10,4 l czystego alkoholu etylowego rocznie. Najwięcej pijemy piwa i wódki, ale coraz częściej sięgamy także po wino.
Alkohol szkodzi – w każdych ilościach, nie wspominając już o osobach z zaburzeniami (alkoholikach). Alkohol może prowadzić do realnych kłopotów ze zdolnościami poznawczymi, w tym problemów z koncentracją, pamięcią, a także utratami przytomności. Im poważniejszy problem alkoholowy, tym deficyty poznawcze poważniejsze.
Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości
W czasopiśmie Alcohol and Alcoholism opublikowano wyniki, które wskazują, że niektóre zdolności poznawcze mogą ulec poprawie po odstawieniu alkoholu, choć czynniki wpływające na polepszenie tych funkcji nie zostały odpowiednio poznane. Efekty odstawienia alkoholu każdy może poczuć na własnej skórze i to już po niecałych 3 tygodniach.
Alkohol upośledza mózg
Bernard Angerville z Université de Picardie Jules Verne (UPJV) przebadał 32 osoby, które miały poważne zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu oraz 32 zdrowe osoby (grupa kontrolna). Pacjenci używający substancji uczestniczyli w programie detoksykacji jednego z francuskich szpitali psychiatrycznych między kwietniem 2018 r. a styczniem 2019 r. Leczenie trwało 5-9 dni. Osoby zdrowe zostały wybrane z internetowej bazy danych i nie miały w historii choroby psychicznej, zaburzeń neurologicznych ani poważnych chorób. Wszyscy uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące informacji socjodemograficznych, używania substancji oraz oceny neuropsychologicznej BEARNI.
W testach neuropsychologicznych sprawdzano werbalną pamięć epizodyczną, werbalną pamięć roboczą, funkcjonowanie wykonawcze i zdolności wzrokowo-przestrzenne. Uczestnicy z “grupy alkoholowej” byli badani po 8 i 18 dniach od zaprzestania picia. Wyniki były zaskakujące.
Prawie 60 proc. pacjentów z zaburzeniami używania alkoholu wykazywało zaburzenia poznawcze 8 dni po zaprzestaniu picia alkoholu. Wśród tych, którzy wykazywali upośledzenie, 63 proc. wykazało poprawę deficytów, tak że osiągnęli oni normalny poziom zdolności poznawczych po 18 dniach od zaprzestania picia. Obiecujące wskaźniki powrotu do zdrowia wykazano dla pamięci roboczej i epizodycznej na poziomie 60 i 63 proc.
Czytaj też: Młodzi ludzie rezygnują z alkoholu, ale w zamian stosują inną używkę
Bernard Angerville z UPJV mówi:
Opiekunowie powinni wziąć pod uwagę upośledzenie neuropsychologiczne przed 18 dniami abstynencji, biorąc pod uwagę, że upośledzenie poznawcze jest związane z wynikami leczenia uzależnienia. Osiemnaście dni po zaprzestaniu picia alkoholu może stanowić krytyczny punkt czasowy do rozpoczęcia psychoterapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, która wymaga nienaruszonego funkcjonowania poznawczego, aby była skuteczna.
Mimo iż konieczne są dalsze badania (np. większa grupa eksperymentalna), wyniki wskazują, że odstawienie alkoholu niesie ze sobą same zalety – zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami poznawczymi. To kolejny mocny argument za tym, by zrezygnować z wieczornego piwka na rzecz porannego koktajlu owocowo-warzywnego.