Odpady z produkcji bananów źródłem zielonej energii

Odpady z upraw bananów mogą okazać się cennym źródłem energii. Obliczono, że w Pakistanie mogą dostarczyć ponad 57 488 mln metrów sześciennych gazu syntezowego.
Banany – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Banany – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

W Pakistanie co roku powstają miliony ton odpadów rolniczych z uprawy bananów i innych produktów spożywczych. Naukowcy z Northumbria University opracowali rozwiązanie, które wykorzysta te odpady i jednocześnie przyniesie korzyści lokalnej społeczności.

Czytaj też: Banany w coraz gorszej kondycji. Czy w końcu znikną z supermarketów?

Nowatorski system ma składać się z dwóch części: pierwsza będzie wykorzystywać nową technologię do przekształcania odpadów bananowych we włókna tekstylne, a druga pozwoli użyć odpady powstałe w tym procesie do produkcji energii odnawialnej. To nie tylko zmniejszy wpływ pakistańskiego przemysłu tekstylnego na środowisko, ale także zapewni czystą energię elektryczną 50 proc. ludzi mieszkających na obszarach wiejskich kraju, którzy żyją poza siecią i obecnie polegają na paliwach kopalnych jako źródle energii.

Odpady bananowe zamienione w energię

Projekt nazwany SAFER ma potencjał zastosowania do niemal każdej formy odpadów rolniczych, co oznacza, że docelowo można go wdrożyć w dowolnym miejscu na świecie, przynosząc korzyści społecznościom i środowisku. Otrzymał on już ok. 300 tys. funtów w ramach katalizatora energetycznego Innovate UK, skoncentrowanego na promowaniu energooszczędnych rozwiązań za granicą.

Czytaj też: Banany skrywają więcej tajemnic, niż inne rośliny. Znaleziono ślady ich tajemniczych przodków

Projekt będzie prowadzony przez Northumbria University, a pracownicy naukowi będą współpracować z firmą przetwarzającą odpady na energię Eco Research Ltd z siedzibą w Dudley, a także National Textile University i specjalistami od biogazu Prime Eurotech (obie z siedzibą w Pakistanie).

Dr Jibran Khaliq z Northumbria University zamieni odpady bananowe w energię /Fot. Northumbria University

Dr Jibran Khaliq z Northumbria University mówi:

Pakistański sektor tekstylny jest odpowiedzialny za znaczące oddziaływanie na środowisko, w tym emisje gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie wody i mikroplastik. Opracowaliśmy technologię przekształcania odpadów rolniczych z bananów we włókna tekstylne, ale brak prądu w wiejskim Sindh, gdzie uprawia się większość bananów, uniemożliwił rozwinięcie tej innowacji do tej pory. To rozwiązanie przyniesie korzyści przemysłowi tekstylnemu i lokalnym społecznościom, a także poprawi żyzność gleby i produkcję żywności poprzez wytwarzanie biofertylizatorów.

Szacuje się, że w wyniku upraw bananów w Pakistanie powstaje ok. 80 mln ton odpadów rolniczych rocznie. Może to skutkować produkcją ponad 57 488 mln m3 gazu syntezowego, a także 30 mln ton wzbogaconych azotem biofertylizatorów.

Gaz syntezowy to gaz wytwarzany przez człowieka, który powstaje w procesach chemicznych z wykorzystaniem produktów odpadowych. Ma szeroki zakres zastosowań i jest uznawany za bardziej ekologiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej.