Niemal każdy choć raz w życiu doświadczył problemów ze snem. Bezsenność dotyczy nie tylko ilości snu. Dla pełnej regeneracji ważna jest również jakość snu.
„Konsekwencje zaburzeń snu znacznie wykraczają poza zwykłą senność i zmienność nastroju za dnia. Problemy poznawcze, zachwianie równowagi hormonalnej, zwiększona podatność na schorzenia kardiologiczne i metaboliczne to tylko niektóre z negatywnych skutków towarzyszących różnorakim chronicznym zaburzeniom snu” – wyjaśnia prowadzący badania, prof. Antoine Adamantidis ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bernie.
Od lat zespoły naukowe prowadzą intensywne badania nad wyjaśnieniem, jak różne obwody mózgu kontrolują cykl sen-czuwanie oraz stan świadomości. W dzisiejszej neurologii pozostaje to ciągle niewyjaśnioną zagadką.
Międzynarodowy zespół kierowany przez Adamantidisa zidentyfikował nowy obwód w mózgu myszy, którego aktywacja powoduje nagłe przebudzenie, podczas gdy jego wyciszenie skutkuje pogłębieniem snu.
Zespół zastosował technologię zwaną optogenetyką. Pozwoliła ona na kontrolowanie neuronów z podwzgórza za pomocą impulsów świetlnych trwających tysiączne części sekundy. Ich aktywacja prowadziła do wybudzania z płytkiego snu. Z kolei ich wyciszanie skutkowało stabilizacją płytkiego snu i zwiększaniem jego intensywności.
Badania mogą posłużyć do opracowania nowych strategii w terapii zaburzeń snu i przywracania świadomości w stanach wegetatywnych.
Czytaj więcej:
- http://www.focus.pl/czlowiek/swiatlo-ekranow-zaburza-zegar-biologiczny-13286
- http://www.focus.pl/przyroda/kawa-spowalnia-zegar-biologiczny-13009
- http://www.focus.pl/czlowiek/spanie-na-boku-oczyszcza-umysl-12822
- http://www.focus.pl/czlowiek/ile-snu-potrzebujemy-sa-nowe-wytyczne-12190