Arenę działań naukowców stanowiło Wroxeter Roman City w Shropshire. W toku prowadzonych poszukiwań uczestnicy ekspedycji natknęli się na starożytną mozaikę pochodzącą z początku II wieku. Efektownie prezentujące się dzieło przedstawia delfiny i ryby na białych, czerwonych i niebieskich kafelkach.
Czytaj też: Polacy badają nieznane rysunki naskalne. Tamtejsze dowody mają ponad 2 mln lat
Szybko okazało się, że nowe znaleziska zdecydowanie nie ograniczają się wyłącznie do mozaiki. Jest to szczególnie intrygujące, gdyż głównym celem zorganizowanych wykopalisk było zlokalizowanie Świątyni Miejskiej. Efekt końcowy był zgoła odmienny, ponieważ archeolodzy zidentyfikowali monumentalny budynek zlokalizowany niedaleko głównej drogi miasta.
A im dalej w las, tym więcej drzew. Wydaje się, że poza tym naukowcy odnaleźli dawne sanktuarium. Stanowi to istotne odkrycie, wszak do czasów współczesnych na miejscu przetrwało bardzo niewiele budynków. Z drugiej strony, archeolodzy są optymistami i przekonują, iż liczne ruiny wciąż czekają na eksplorację.
Dokonane przez archeologów odkrycie okazało się jedynie wstępem do kolejnych na terenie dawnego rzymskiego miasta znanego jako Viroconium Cornoviorum
Wspomniana mozaika musiała powstać wkrótce po założeniu miasta. Najprawdopodobniej stworzono ją na zlecenie kogoś wysoko postawionego i dysponującego odpowiednim zapleczem finansowym. Do utworzenia Viroconium Cornoviorum, bo tak nazywało się to miasto w czasach rzymskich, doszło w 90 roku. Na terenie Brytanii było to czwarte największe miasto, co pokazuje, iż odgrywało ono istotną rolę w tej części rzymskiego imperium.
Czytaj też: Zwrot akcji w sprawie pojawienia się ludzi w Europie. Dowody znaleźli w ekstremalnym środowisku
W czasach świetności mogło tam funkcjonować ponad 200 prywatnych budynków, a także liczne obiekty użyteczności publicznej, takie jak łaźnia czy targowisko. W szczytowym momencie rozwoju Viroconium Cornoviorum mogło być zamieszkiwane przez nawet 15 tysięcy osób! Wraz z wycofywaniem Rzymian z terenów dzisiejszej Wielkiej Brytanii miasto zaczęło tracić na znaczeniu, a do ponownego odnalezienia jego ruin doszło w 1859 roku. Teraz, dzięki trwającym wykopaliskom, archeolodzy są w stanie zgłębiać tajemnice tego miejsca.