Europejczycy dotarli tam w XVI wieku. Okazało się, że ktoś od dawna zamieszkiwał ten obszar

Kanadyjska część Arktyki była eksplorowana przez europejskich kolonizatorów dopiero od XVI wieku, jednak przedstawiciele naszego gatunku okupowali te tereny już tysiące lat wcześniej. Niedawno naukowcom udało się wyciągnąć nowe wnioski w tej sprawie.
Europejczycy dotarli tam w XVI wieku. Okazało się, że ktoś od dawna zamieszkiwał ten obszar

Piszą o nich na łamach Proceedings Of The Royal Society B, wyjaśniając, że mają dowody na ludzką obecność w kanadyjskiej Arktyce trwającą na przestrzeni kilku tysięcy lat. Najstarsze ludy na tym obszarze mogły go zamieszkiwać już w 2500 roku p.n.e. i są określani mianem Paleointuitów. Rozwój ich kultury trwał do około 1250 roku p.n.e., a później przyszła pora na kolejny etap, w którym pojawili się Taleinuici. Ci ostatni zamieszkiwali Arktykę aż do okolic 1500 roku.

Czytaj też: Jaskinia Czaszek zawierała coś jeszcze. Niecodzienne odkrycie na Bliskim Wschodzie

Badaniami w tym zakresie kierował Juls Blais z Uniwersytetu w Ottawie, który wraz ze współpracownikami analizował próbki zebrane na wyspie Somerset w Nunavut. Dowody te dotyczą obu wspomnianych grup, która zamieszkiwały tę wyspę przez ponad tysiąc lat. Poza tym naukowcy zidentyfikowali poszlaki wskazujące na wcześniejsze przybycie Taleinuitów niż do tej pory zakładano.

Łącząc dowody archeologiczne i próbki osadów członkowie zespołu badawczego byli w stanie stworzyć dość kompleksowy obraz prehistorycznego osadnictwa na wyspie Somerset. Rozwój drugiej z grup wydawał się szczególnie dynamiczny w okresie od XIII do XV wieku, kiedy to zdecydowanie wzrosła liczba tamtejszej ludności. W toku analiz naukowcy zidentyfikowali wysokie stężenia metali pokroju ołowiu, miedzi, cynku i niklu. Dowody te pochodzą z XX wieku.

Obszar kanadyjskiej Arktyki, a dokładniej wyspy Somerset w Nunavut, był zamieszkiwany już w okolicach 2500 roku p.n.e.

Autorzy wykorzystali model GAM (generalized additive model) oraz datowanie radiowęglowe do oceny zgromadzonych dowodów. Wszystko po to, aby ustalić ramy czasowe osadnictwa prowadzonego w kanadyjskiej Arktyce i ustalić najważniejsze zmiany, do których tam wtedy doszło. Dzięki temu nie tylko dostaliśmy opis ówczesnych wydarzeń, ale też dowód na przydatność zróżnicowanego podejścia do tego typu badań. 

Czytaj też: Prehistoryczne znaleziska rozpalają wyobraźnię. Mogą zdradzić nieznane aspekty życia na Wyspach

I choć do oficjalnego odkrycia Ameryki przez europejskich kolonizatorów doszło w 1492 roku, to wiadomo, że przedstawiciele naszego gatunku eksplorowali ten kontynent już znacznie wcześniej. Istnieją hipotezy, w myśl których ludzie dotarli na miejsce nawet 30 tysięcy lat temu, wykorzystując naturalne połączenie w obrębie Cieśniny Beringa. Mieszkańcy Arktyki byli zapewne potomkami tych kolonizatorów.