Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizę genetyczną ludzi z epoki neolitu, którzy zamieszkiwali region Górnego Tygrysu. Za próbę badawczą posłużyły tkanki ze szczątków ludzkich z Çayönü Tepesi (Turcja) pochodzących z okresu od 8500 do 7500 lat p.n.e. Wyniki badań możemy przeczytać na łamach Science Advances.
Czytaj też: W jego twarz wbito topór! Niezwykła rekonstrukcja 3D ujawniła, co się stało ze średniowiecznym rolnikiem
Zlewnia Tygrysu i Eufratu (będąca częścią tzw. żyznego półksiężyca) od tysiącleci była miejscem, gdzie rozwijało się kilka cywilizacji. Uważa się, że ten region pełnił kluczową rolę podczas rewolucji neolitycznej, kiedy to społeczności przechodziły z trybu życia zbieracko-łowieckiego na rolniczy.
Kim byli ludzie, którzy przed 10 tys. lat dokonali tak ogromnej zmiany w sposobie życia, której skutki czujemy przecież do dzisiaj? Byli to rdzenni mieszkańcy dorzecza czy może odwrotnie – była to mieszanka społeczności z różnych regionów?
“Nowy Jork prehistorii” na terenie Mezopotamii? Niesamowite, skąd pochodzili dawni mieszkańcy
Naukowcy odkryli na podstawie analizy DNA od 13 osób żyjących w tamtym czasie, że pochodzili z różnych stron. Głównie były to regiony południowego Lewantu, środkowej Anatolii i centralnego Zagros.
W jednym z genomów stwierdzono nawet pochodzenie kaukaskie. Takie wyniki jasno przedstawiają, że Górny Tygrys był miejscem wielokulturowym, swoistym “Nowym Jorkiem prehistorii” i miejscem na swoje czasy stosunkowo kosmopolitycznym.
Czytaj też: Zanim zginęła jako ofiara, zjadła dziwnego kaktusa. Odkrycie ujawnia osobliwy zwyczaj z Peru
Ta część “żyznego półksiężyca” była miejscem, przez które przewijały się osoby z różnych stron, a sam region pełnił rolę tętniącego życiem centrum Bliskiego Wschodu.