Niebywałe ustalenia zdradzają kulisy powstania cywilizacji Majów. Te dowody są starsze niż ktokolwiek sądził

Cywilizacja Majów nie jest może najstarszą na całej naszej planecie, ale bez wątpienia intryguje pod wieloma względami. Badania poświęcone jej narodzinom przyniosły niedawno bardzo dobre rezultaty, ponieważ ich autorzy byli w stanie wirtualnie cofnąć się do momentu narodzin tego, co stworzyły tamtejsze grupy.
Niebywałe ustalenia zdradzają kulisy powstania cywilizacji Majów. Te dowody są starsze niż ktokolwiek sądził

Zgromadzone w takich okolicznościach dowody liczą nawet 4000 lat. Badania odbywały się na terenie Ameryki Środkowej oraz dzisiejszego południowego Meksyku. W ich toku autorzy publikacji zamieszczonej w Science Advances zidentyfikowali między innymi pozostałości pułapek służącym dawniej do łowienia ryb. 

Czytaj też: Niezwykłe znalezisko pod grenlandzkim lodem. Radar ujawnił podziemną metropolię

Biorąc pod uwagę liczbę rzeczonych pułapek oraz ich przypuszczalną wydajność, można oszacować, że wystarczały one do wyżywienia społeczności liczącej nawet 15 tysięcy osób. Ta niezwykła infrastruktura była wyjątkowo rozbudowana, gdyż tworzyły ją różnego rodzaju kanału i stawy. Tym sposobem ryby były kierowane do zbiorników, z których ich odławianie było zdecydowanie łatwiejsze.

Dostęp do ryb i innych wodnych organizmów stanowił zapewne podstawę przetrwania w tym regionie. Mówimy bowiem o okresie, w którym rolnictwo dopiero raczkowało – przynajmniej w tej części świata. Z tego względu ówcześni mieszkańcy musieli opierać swoje przetrwanie nie na tym, co wyhodowali, lecz tym, co udało im się znaleźć czy upolować. 

Kulisy dotyczące narodzin cywilizacji Majów były do tej pory wyjątkowo niejasne. Ostatnie ustalenia mogą wszystko zmienić

Zidentyfikowane pułapki są wyjątkowe, gdyż stanowią najstarsze tego typu dowody pochodzące z okresu archaicznego w Mezoameryce. Członkowie zespołu badawczego, będący przedstawicielami University of Vermont, sugerują, iż sukces tych łowiecko-zbierackich grup doprowadził do narodzin cywilizacji Majów. Ta kwitła przez kolejne tysiące lat, a jej kres nastąpił dopiero po przybyciu europejskich kolonizatorów do obu Ameryk. 

Dostęp do pożywienia w postaci ryb najwyraźniej grupował ludzi w okolicach pułapek, co stanowiło świetną podstawę dla rozwoju późniejszych osad. W oparciu o obecną wiedzę zakłada się, że narodziny majańskiej cywilizacji nastąpiły na tym obszarze około 1200 roku p.n.e.  Powstające wtedy społeczności zrozumiały, że wzajemne wsparcie może być kluczem do przetrwania w nie do końca przyjaznym środowisku, narażonym na klęski żywiołowe i widmo głodu.

Czytaj też: Dźwięki o niewyjaśnionym pochodzeniu rozchodzą się w wodach Antarktydy. Coś wydaje się prowadzić rozmowę

Do identyfikacji sieci kanałów i stawów powstałych ponad 4000 lat temu posłużyły badaczom współczesne techniki. Było to między innymi obrazowanie satelitarne oraz obserwacje prowadzone z wykorzystaniem dronów. Później rozpoczęto działania w terenie. Zorganizowane wykopaliska oraz datowanie próbek metodą radiowęglową umożliwiły uzyskanie szerokiego obrazu sytuacji sprzed tysięcy lat. W takich okolicznościach autorzy badań dowiedli, że pułapki na ryby były wykorzystywane w okresie od około 2000 roku p.n.e. do 200 roku. Takie datowanie jest iście przełomowe, gdyż do tej pory brakowało konkretów dotyczących tego, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęła rodzić się cywilizacja Majów.