W polskie góry wkracza nowa roślinność. Niepokojących zmian już nic nie cofnie

Zmiany klimatyczne są już zauważalne w polskich górach. Mowa nie tylko o wyższych średnich temperaturach, ale także o ewolucji miejscowej flory. Pracownik IMGW zauważa, do jakich zmian doszło już w obrębie Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy.
Widok Karkonoszy. Śnieżka na środku w dalszym planie

Widok Karkonoszy. Śnieżka na środku w dalszym planie

Wzrost średnich temperatur, jaki obserwujemy w dłuższej perspektywie czasowej, odciska piętno na krajobrazie najwyższych partii Karkonoszy. Piotr Krzaczkowski, kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce w rozmowie z PAP opisuje, z jakimi zmianami mamy do czynienia. Warto dodać, że pomiary meteorologiczne prowadzone są w tym miejsce nieprzerwanie od prawie 145 lat – jest to potężna baza danych, która daje podstawy do różnych interpretacji na temat klimatu Sudetów.

Czytaj też: Znajdziesz je pod każdym domem na przedmieściach. Tujoza zabija polską roślinność

Stacja na Śnieżce (1603 m n.p.m.) jest jednym z dwóch wysokogórskich miejsc pomiarowych IMGW w Polsce. Drugim jest stacja na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Piotr Krzaczkowski tłumaczy, że od końca XIX wieku średnia roczna temperatura na szczycie wzrosła o dwa stopnie Celsjusza. Co więcej, okazuje się od 1990 roku nie było żadnego roku, w którym średnia roczna temperatura była poniżej zera (z wyjątkiem jednego). W tym roku temperatury zimą było rekordowo wysokie, w lutym średnia temperatura wyniosła 6-7 stopni powyżej normy.

W obrębie Śnieżki zaczyna pojawiać się coraz więcej roślinności typowej dla niższym pięter – zauważa kierownik stacji meteorologicznej Piotr Krzaczkowski

Zmiany klimatyczne wpływają na roślinność w Karkonoszach

Powyższe zmiany nie pozostają bez wpływu na szatę roślinną w obrębie masywu Śnieżki. Jak dostrzega Krzaczkowski, dawniej wokół szczytu występowały niskopienne trawy, a dzisiaj mamy do czynienia z pojawianiem się kosodrzewiny, małych świerków, a nawet niewielkich form liściastych. To wszystko ma związek z dłuższym okresem wegetacyjnym, który sprzyja rozwojowi roślin lubiących cieplejsze temperatury.

Czytaj też: Gdzie znajdują się najstarsze góry w Polsce? Ani w Karpatach, ani w Sudetach

Łagodniejsze zimy i częstsze odwilże sprawiają, ze najwyższy szczyt Karkonoszy nie jest już tak długo pokryty warstwą śniegu. O ile dawniej dochodzi do kilku okresów odwilży w ciągu całego sezonu, obecnie jest to kilka epizodów… ale w ciągu pojedynczego miesiąca.

Czytaj też: Gdzie w Polsce są wulkany? Znaleźliśmy 7 z nich i nie wszystkie znajdują się w Sudetach

Przypomnijmy, że szata roślinna Karkonoszy jest wyjątkowa. Chociaż w przeszłości została silnie przekształcona przez działalność człowieka, to wciąż cechuje się bogactwem gatunkowym. Specyficzną cechą tych gór jest ostry, wietrzny klimat, dzięki czemu poszczególne piętra roślinne występują na mniejszych wysokościach niż chociażby w Tatrach. W szczytowych partiach gór możemy natknąć się nie tylko na piętro kosodrzewiny, ale także na piętro alpejskie. Niestety zmiany klimatyczne mogą wkrótce zmienić ten stan rzeczy poprzez przesuwanie się granic konkretnych pięter roślinnych w górę.