Uczeni z ETH Zurich we współpracy z ekspertami z Institut de Ciències del Mar (ICM-CSIC) wykazali istnienie nowej rodziny bakterii morskich. Należy ona do gromady Eremiobacterota i do tej pory uważano, że występuje jedynie na lądzie. Szczegóły opisane w czasopiśmie Nature wskazują na możliwe występowanie w środowisku morskim.
Prof. Shinichi Sunagawa z ETH Zurich, który kierował badaniami, mówi:
Oprócz tego, że bakterie te należą do bardzo zróżnicowanej grupy organizmów z punktu widzenia biosyntezy, są one wszechobecne i obficie rozmieszczone w słupie wody oceanicznej.
To zaskakujące, ale niektóre gatunki z nowo zidentyfikowanej rodziny mogą stanowić nawet 6% wszystkich bakterii występujących w określonych rejonach oceanu. To odpowiada kilku milionom organizmów na litr wody morskiej!
Nowa rodzina jest jedną z ponad 7000 wykrytych w próbkach wody dzięki ekspedycji Tara Oceans. Naukowcy są przekonani, że nowe bakterie mogą być wykorzystane np. do syntezy związków chemicznych czy usprawnienia procesów biotechnolicznych.
Josep M Gasol z ICM-CSIC mówi:
Wyniki te podkreślają brak wiedzy, jaką posiadamy na temat mikroskopijnego życia oceanicznego. Dopiero w ostatnich latach, dzięki kilku kampaniom opłynięcia oceanu i zastosowaniu nowych metod molekularnych, zaczęliśmy wiedzieć, jakie organizmy, jakie geny i jaki potencjał biotechnologiczny kryje się pod powierzchnią oceanu.
Tajemnice oceanów wciąż czekają na odkrycie
Mikroorganizmy – zwłaszcza bakterie – są zróżnicowane pod względem metabolicznym i występują praktycznie we wszystkich środowiskach. Wiele z nich nie udało się jednak ani wyhodować, ani przebadać w warunkach laboratoryjnych, dlatego są wielką niewiadomą. Naukowcy często stosują sekwencjonowanie mikrobiomu, czyli całego DNA zawartego w próbkach morskich, bez wydzielania poszczególnych gatunków. To znacznie ułatwia sprawę.
Pablo Sánchez z ICM-CSIC wyjaśnia:
W ten sposób udało nam się zrekonstruować 25 000 genomów mikroorganizmów morskich, które wraz z 10 000 genomów istniejących już wcześniej tworzą największą na świecie bazę danych tych społeczności.
Uczeni już planują kolejne tury badań, które będą koncentrować się na określeniu roli mikroorganizmów w ewolucji biosfery. Warto wspomnieć, że w 1 g gleby można znaleźć nawet 40 milionów bakterii, a około w 1 ml wody słodkiej ok. miliona tych mikroorganizmów. Na Ziemi jest w przybliżeniu pięć kwintylionów (5×1030) bakterii, które stanowią znaczną część biomasy planety.