Te podziemne struktury okazują się tak liczne i długie, że zasłużyły na miano rekordowych w całej Wielkiej Brytanii. Wytworzone w miękkim podłożu piaskowca były wykorzystywane już w IX wieku, o czym pisał między innymi walijski mnich, Dyfed. Z czasem miasto rozwinęło się na tyle, że wiele wejść prowadzących do wnętrza skalnych korytarzy zostało zasypanych. Być może największa zmiana w tym zakresie nastąpiła natomiast w 1845 roku, kiedy podjęto decyzję o wydaniu zakazu wynajmowania piwnic i jaskiń najuboższych mieszkańcom Nottingham.
Czytaj też: Nieznana cywilizacja odkryta w Azji. Te narzędzia wywracają naszą wiedzę do góry nogami
O tym, jak rozległa sieć znajdowała się pod miastem, naukowcy dowiedzieli się dopiero stosunkowo niedawno. Zaledwie kilkanaście lat temu, w 2009 roku, podjęto decyzję o stworzeniu dokumentacji podziemnych struktur. Co ciekawe, o ile początkowo badacze dysponowali wiedzą o 425 jaskiniach, tak na stan obecny liczba ta jest niemal dwukrotnie wyższa. Bardzo ważną rolę w prowadzeniu dokumentacji odegrał Scott Lomax, archeolog związany z Radą Miasta Nottingham.
Jak wyjaśnia sam zainteresowany, zorganizowana eksploracja tych miejsc sprawiła, iż uczestnicy badań dotarli to znacznie większej liczby jaskiń, niż można było oczekiwać. Niektóre ze struktur, choć uznawane za zniszczone od lat, okazały się wciąż istnieć. Biorąc pod uwagę dotychczasowe rezultaty poszukiwań oraz rosnące możliwości technologiczne eksploratorów, Lomax przewiduje, iż w ostatecznym rozrachunku liczba jaskiń pod Nottingham powinna przekroczyć tysiąc.
Sieć jaskiń istniejąca pod miastem Nottingham okazuje się zdecydowanie większa niż pierwotnie sądzono
Nieprzypadkowo jest to miasto rekordowe w całej Europie, jeśli chodzi o liczbę zidentyfikowanych jaskiń. Jedna z ostatnio odkrytych została odnaleziona w czasie prac drogowych. Objęta badaniami struktura okazała się mieć 17 metrów długości i 4 metry szerokości. Lokalizowanie tego typu miejsc jest istotne z kilku różnych powodów. Eksperci mogą dzięki nim poszerzać wiedzę na temat obiektów wykorzystywanych przez ludzi już od czasów wczesnego średniowiecza. Poza tym mogą zabezpieczyć takie miejsca oraz przeprowadzić ich restaurację, dzięki temu staną się atrakcyjnym celem dla turystów.
Czytaj też: Syberyjski wojownik nie żyje od 4000 lat. Genialna rekonstrukcja pokazuje, jak wyglądał
Jeśli zaś chodzi o podziemne miasta, to jednym z najbardziej znanych przykładów jest znajdujące się w Turcji Derinkuyu. Wspominane po raz w tekstach historycznych pochodzących z IV wieku p.n.e. mogło stanowić miejsce schronienia dla nawet 20 tysięcy osób. Ta wielopoziomowa struktura zapewniała im zabezpieczenie przed najazdami wrogich sił, ale i świetnie sprawdzała się w okresie potężnych upałów. Rekordowe wydaje się natomiast stanowisko Midyat – również zlokalizowane w Turcji – przeznaczone dla nawet 70 tysięcy osób i wykorzystywane nieprzerwanie przez co najmniej 1900 lat.