Nissan zaczynał z logo “uciekającego zająca”. Poznaj historię japońskiej marki

Nissan to jedna z najsłynniejszych japońskich marek. Samochody tego koncernu sprzedają się doskonale na całym świecie i cieszą się dużą popularnością. Nissan w Polsce również ma wielu fanów i wiernych klientów. Firma ta kojarzy się zarówno z samochodami osobowymi, jak i ze sportowymi. W swojej ofercie Nissan ma ponadto auta terenowe, pick-upy, a także pojazdy dostawcze. Co warto wiedzieć o tej firmie?
Nissan zaczynał z logo “uciekającego zająca”. Poznaj historię japońskiej marki

Nissan: historia marki

Nissan naturalnie kojarzony jest z produkcją samochodów, jednak warto wiedzieć, że firma początkowo nazywała się zupełnie inaczej! Kwaishinsha – pierwsza fabryka firmy – została założona w roku 1911 przez Masujiro Hashimoto. Premierowe auto, które z niej wyjechało nazwano DAT. Początkowo symbolem firmy był biegnący zając – bowiem słowo DAT ma takie właśnie znaczenie. W roku 1919 w mieście Osaka Jitsuyo Jidosha założył własną fabrykę, która 7 lat później połączyła się z zakładem Kwaishinsha. Z czasem największym udziałowcem DAT został producent części samochodowych – Tobata Casting. W 1933 roku połączono wszystkie te firmy – jest to oficjalna data powstania firmy Nissan.

Pierwszy samochód osobowy, który oficjalnie wyprodukowano pod nazwą Datsun, pojawił się na rynku w roku 1935. Z czasem, podobnie jak wiele innych firm, Nissan włączył się aktywnie do świata wyścigów samochodowych – głównie po to, aby zyskać na popularności. Niedługo potem zaczęto też eksportować auta do Australii. W czasie II wojny światowej produkcja skupiła się głównie na samochodach dla wojska, ale także na silnikach, a nawet samolotach. Do produkcji pojazdów powrócono dopiero w roku 1947.

Firma, aby wyjść z kryzysu, zdecydowała się na współpracę z brytyjską firmą Austin. Niedługo potem Nissan stał się drugim producentem samochodów na terenie Japonii. Co ciekawe, auta osobowe sprzedawano i eksportowano dalej pod nazwą Datsun, zaś oficjalna nazwa Nissan była zarezerwowana dla pojazdów ciężarowych.

Pod koniec lat 50. i w latach 60. powstało wiele ciekawych modeli marki Nissan. Auta Skyline zaczęły wyjeżdżać z fabryki po roku 1957. Z kolei model Bluebird miał być przeznaczony na rynek amerykański. W 1966 roku światło dzienne ujrzał model Sunny, z powodzeniem produkowany aż do dnia dzisiejszego. Warto nadmienić również, że w 1969 roku debiutował jeden ze słynniejszych modeli firmy, sportowy – 240Z.

Widząc sukces modelu 240Z, postawiono odważnie na produkcję aut sportowych. Ukazały się kolejno: 260Z w roku 1973, 280Z w roku 1975, zaś później ich następcami stały się pojazdy 280ZX oraz 300ZX. Japońska marka nie zapomniała jednak o „klasycznych” samochodach. W roku 1982 debiutowała słynna malutka Micra, zaś cztery lata później zaprezentowano pick-upa – Nissana Navarę. W roku 1989 rozpoczęto produkcję aut luksusowych – Infiniti. Z kolei w latach 90-tych serca klientów podbiły modele Primera oraz Almera. Dodatkowo w roku 1993 Nissan Micra II generacji zdobył prestiżowy tytuł Europejskiego Samochodu Roku.

Przełomowym momentem w historii firmy był rok 1999, kiedy to marka Renault nabyła 35% akcji Nissana. Z kolei 3 lata później Nissan kupił 15% akcji Renault. W ten sposób doszło do aliansu tych dwóch koncernów. W XX wieku na szczególną uwagę zasługują modele takie jak Qashqai, Note, charakteryzujący się nietypowym nadwoziem Juke, a także Nissan Leaf, dzięki któremu japońska firma mogła po raz drugi cieszyć się (w 2011 roku) z tytułu Europejskiego Samochodu Roku.

 

Nissan: popularne modele

Nissan nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Przez wiele lat japońscy konstruktorzy robili wszystko, aby klientom dobrze kojarzyły się pojazdy marki Nissan. Samochody tej firmy są różnorodne i możemy wśród nich znaleźć zarówno małą miejską Micrę, jak i olbrzymiego pick-upa – Navarę. Oto najsłynniejsze modele koncernu:

  • Micra – Niewielki miejski samochód, który początkowo występował pod roboczą nazwą K10. Produkowany jest od 1982 roku aż do dziś. Obecnie wytwarzana jest V generacja tego pojazdu, zaprezentowana na Paris Moto Show w roku 2016. Co ciekawe, nazwa Micra występuje tylko w wersji eksportowej. Oryginalna nazwa pojazdu to Nissan March.
  • Almera – Auto, które cieszyło się w Polsce, w drugiej połowie lat 90. bardzo dużą popularnością. Występowało zarówno w wersji hatchback, jak i sedan. W roku 2000 wprowadzono do obiegu drugą wersję Almery (N16). Na jego bazie powstał również kompaktowy minivan pod nazwą Almera Tino. Wszelka produkcja tych modeli została zakończona w roku 2006.
  • Primera – Model ten należał do autosegmentu D. Pojawił się na ulicach na początku lat 90. i podobnie jak Almera cieszył się dużą popularnością. Występował w trzech wersjach nadwozia jako: hatchback, liftback oraz kombi. Nissan Primera doczekał się III generacji. Produkcję ostatniej zakończono w roku 2007.
  • Note – Był to miejski minivan, który Nissan wypuścił na rynek w roku 2006. Sześć lat później auto doczekało się II generacji. Różniła się ona zdecydowanie od swojego poprzednika, bowiem model ten stał się hatchbackiem. Mimo że oferowany jest dalej między innymi w Azji czy Ameryce Północnej, to z Europy został wycofany w roku 2016.
  • Qashqai – Jeden z czołowych modeli Nissana, obecny na rynku od 2006 roku. Jest to crossover kompaktowy. Zbudowany został na bazie płyty podłogowej, która wykorzystana została między innymi w produkcji Nissana X-Trail, czy też Renault Koleos. Od roku 2013 wytwarzana jest II generacja tego modelu.
  • Leaf – Elektryczny Nissan klasy kompaktowej, który podbił serca kierowców na całym świecie. Zaprezentowano go w roku 2009. Siedem lat później z fabryk Nissana wyjechała II generacja tego modelu. Auto wygrało 2 prestiżowe nagrody: w roku 2011 – europejski Car Of The Year oraz nagrodę Światowego Samochodu Roku.
  • Patrol – Jeden z najsłynniejszych na świecie modeli terenowych, produkowany od 1951 roku. Początkowo jako auto dla wojska, z czasem stał się także samochodem cywilnym. Obecna VI generacja produkowana jest od roku 2010. Samochód, oprócz zalet pojazdu terenowego, posiada także niezwykle luksusowy wygląd.
  • Navara – Słynny pick-up Nissana obecny na rynku motoryzacyjnym od roku 1986. Dostępny w 2 wersjach, zarówno 2-drzwiowej, jak i 4-drzwiowej. Aktualnie produkowana jest IV generacja tego modelu. Jego bliźniaczym modelem jest Renault Alaskan.
  • Primastar – Auto osobowo-dostawcze, które Nissan produkował w latach 2001-2014. Niezwykle funkcjonalny pojazd, który posiadał 9 miejsc dla pasażerów. Jego bliźniaczymi modelami były Renault Trafic oraz Opel Vivaro. 
 

 

Nissan: ile kosztuje?

Nissan w Polsce cieszy się dużą popularnością. Dzięki temu, że firma oferuje szereg modeli – począwszy od aut miejskich, aż po duże samochody terenowe – każdy klient może znaleźć coś dla siebie. Jednak podstawowe pytanie brzmi – ile kosztuje nowy Nissan?

Rozpoczynając zakupy – od najmniejszego z modeli Micry – musimy być przygotowani na wydatek rzędu 50 tysięcy złotych. Nissan Juke to wydatek blisko 65 tysięcy, zaś Qashqai 75 tysięcy. Z kolei największy z crossoverów japońskiej marki – X-trial – dostępny jest w cenie zaczynającej się od około 95 tysięcy złotych. Za Nissana Navarę należy zapłacić około 130 tysięcy złotych. Drogi jest również elektryczny Nissan Leaf, który kosztuje blisko 120 tysięcy.

Zupełnie inny przedział cenowy mają auta sportowe, które ma w swojej ofercie Nissan. Miłośnicy szybkiej jazdy muszą sięgnąć głęboko do kieszeni, by nabyć któryś z takich pojazdów. Model 370Z ma cenę przekraczającą 180 tysięcy złotych. Za pojazd 370Z w wersji Roadster należy zapłacić powyżej 210 tysięcy złotych. Kosmiczną wręcz cenę osiąga Nissan GT-R. Za taki wóz musimy dać równowartość ponad 500 tysięcy złotych.

 

Nissan: ciekawostki

Nissan stawia przede wszystkim na tradycję i uniwersalność. To właśnie te słowa najlepiej pasują do marki Nissan. Auta te sprzedawane są w ponad 160 krajach na całym świecie. Nissan to nie tylko auta osobowe, terenowe, czy też dostawcze. Marka ta specjalizuje się ponadto w produkcji samochodów sportowych. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od modelu 240Z i trwa do dziś. Obecnie w salonach Nissana można nabyć takie modele jak 370Z, czy też słynny GT-R.

Nissan od 1989 roku produkuje luksusowe samochody pod nazwą Infiniti, co dosłownie oznacza „nieskończoność”. Była to poniekąd odpowiedź na pojawienie się ekskluzywnej marki Lexus (Toyota) i Acura (Honda). Mimo, że początkowo auta te sprzedawano tylko w USA, to z czasem rozpowszechniły się one na całym świecie. Od roku 2008 można nabyć je również w Europie.

 

Nissan: nagrody

Nissan może się pochwalić dwoma zwycięstwami w prestiżowym konkursie na najlepszy Europejski Samochód Roku. Także duża popularność wśród nabywców świadczy o solidności marki Nissan. Modele Micra i Leaf zapewniły ogromny sukces japońskiego koncernu. W roku 1993 triumf odniosła w konkursie Micra, zaś 18 lat później powtórzył go Nissan Leaf. Warto również wspomnieć, że drugie miejsce w konkursie w 1991 roku zdobył model Primera.

Ponadto w roku 2011 Nissan Leaf zdobył również wyróżnienie – został uznany za samochód roku na świecie. Nie był to koniec sukcesów tego modelu. Siedem lat później wygrał konkurs World Green Car of the year. Nie były to ostatnie nagrody jakie przyznano Nissanowi. W 2002 roku model Altima zdobył tytuł Północnoamerykańskiego Samochodu Roku. Oprócz niego na podium tego konkursu (na 2 miejscu) zameldowało się również produkowane przez koncern Nissana Infiniti G35, zaś na najniższym stopniu podium w roku 2011 uplasował się model Leaf. 

Mało kto wie, że w Stanach Zjednoczonych przyznawana jest również nagroda dla Północnoamerykańskiego SUV-a, Pick-upa roku. Nissan Xterra zdobył ją w roku 2000. Cztery lata później 2 miejsce w tym konkursie zajął Nissan Titan, zaś w 2006 roku II generacja modelu Xterra zajęła 3 miejsce.