Choć władze kraju wstrzymują się jeszcze z publikacją szczegółów odkrycia, w oficjalnym komunikacie wspominają o ”dużej liczbie” drewnianych trumien. Według ministra starożytnego dziedzictwa i turystyki, są ich ”dziesiątki”. Wszystkie nietknięte od czasu umieszczenia w ziemi ponad 2500 lat temu.
Zarządzający starożytnym dziedzictwem swojego kraju, Khaled El-Enany na Instagramie pochwalił się zdjęciami z odwiedzin miejsca wykopalisk przez premiera Mostafy Madbouly’ego. Odkąd w 2019 roku rząd Egiptu połączył w jedno ministerstwo resort starożytności i turystyki, kraj stara się przyciągać zagranicznych gości bardziej muzeami niż nadmorskimi kurortami.
Wydobywane w ostatnich miesiącach sarkofagi (na początku października wspominano o 59), podobnie jak 2000 innych artefaktów niedawno przeniesionych z magazynów krajowych muzeów, trafią do stałej kolekcji 60 tys. przedmiotów Wielkiego Egipskiego Muzeum w Kairze, którego aktualną datą otwarcia (przenoszoną od 2018 roku) jest nieokreślony jeszcze moment w roku 2021.
رئيس الوزراء داخل بئر أثرى بسقارة لتفقد كشف أثري كبير تعلن تفاصيله قريبا فى ساعة مبكرة من صباح اليوم، تفقد الدكتور…
Opublikowany przez Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار Poniedziałek, 19 października 2020
Wraz z nowoodkrytym zbiorem sarkofagów z trzech szybów grobowych w Sakkarze wydobyto szereg kolorowych, pozłacanych posążków. Na zdjęciach udostępnionych przez resort starożytnego dziedzictwa i turystyki ich inspekcją na miejscu odkrycia przeprowadził osobiście premier Madbouly.
Wykopaliska prowadzone są w miejscu pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych sprzed 3000 lat. Nie wiadomo jeszcze, czyje zwłoki znajdują się w trumnach. Nazwa położonej na południe od Kairu i zachód od Memfis miejscowości Sakkara pochodzi od Sokara, bóstwa opiekującego się nekropolią wpisaną na listę zabytków UNESCO.
Kierujący wykopaliskami w nekropolii mają podać więcej informacji o znaleziskach na konferencji prasowej zaplanowanej na przełom października i listopada.