Kiedy kolczatka albinos została dostrzeżona w okolicach Bathurst, mieszkańcy zostali poproszeni o zachowanie dystansu i nie zbliżanie się do osobnika nazwanego “Raffie”. Takie kolczatki są uważane za jedne z najrzadszych zwierząt na świecie.
Czytaj też: Kolczatki wydmuchują z nosa bąbelki. Robią to w zupełnie innym celu niż ludzie
Geoff Hadley natknął się na niezwykłą kolczatkę na lokalnej drodze, pozwalając jej bezpiecznie przejść, a spotkanie to opisuje jako “nie z tego świata”. Ostatnia znana lokalizacja zwierzęcia jest celowo utrzymywana w tajemnicy, aby ludzie nie próbowali go znaleźć – bardzo ważne jest, by zostawić niezwykłą kolczatkę w spokoju.
W komunikacie Bathurst Regional Council na Facebooku czytamy:
Zachęcamy do zrobienia kilku zdjęć, ale nie zbliżaj się do niego, nie dotykaj go ani nie próbuj go powstrzymywać. Ważne jest, aby pozostawić dzikie zwierzęta w spokoju, ponieważ można ryzykować utratę śladu zapachowego lub pozostawienie młodych bez opieki w norze.
Kolczatki są dość powszechne w Australii, ale nie takie
Kolczatka australijska (Tachyglossus aculeatus) to jedyny gatunek rodzaju kolczatka. Kiedy angielski zoolog George Shaw po raz pierwszy ją zobaczył w 1792 r., wziął ją za mrówkojada. Od tego czasu zwierzę to kilkukrotnie przechodziło rewizję taksonomiczną. Występuje w Australii, na Tasmanii i na południowym wschodzie Nowej Gwinei. Kolczatki zamieszkują wiele rodzajów siedlisk: lasy, sawanny, tereny rolnicze, obszary pustynne i półpustynne. Mogą żyć wszędzie tam, gdzie jest dostęp do pożywienia (wystarczą im mrówki i termity). Są jednymi z dwóch znanych ssaków na świecie (obok dziobaków), których samice składają jaja, ale także produkują mleko. Ale kolczatki albinosy to prawdziwe unikaty.
John Grant, rzecznik organizacji WIRES, która zajmuje się ratowaniem dzikich zwierząt, mówi:
Znalezienie kolczatki albinosa jest niezwykłe, ale trudno dokładnie określić, jak rzadkie są te zwierzęta, ponieważ prowadzą nocny tryb życia. Przez 10 lat swojej pracy tutaj widziałem może 3-4 takie osobniki. To naprawdę wyjątkowe zwierzęta.
Albinizm jest chorobą genetyczną, która zakłóca produkcję melaniny, głównego pigmentu, barwiącego skórę, futro, pióra, łuski i oczy zwierząt. Melanina jest produkowana w komórkach zwanych melanocytami – u albinosów komórki te są obecne, ale nie w pełni funkcjonalne, przez co wydają się częściowo lub całkowicie białe.