Za tymi szokującymi ustaleniami stoją przedstawiciele Uniwersytetu Waszyngtońskiego. To właśnie oni, jak piszą na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences, przeprowadzili analizy dotyczące przedmiotów związanych z tzw. technologią Quina. Wywodzą się ze środkowego paleolitu, który był do tej pory łączony przede wszystkim z wydarzeniami na terenie Europy i Afryki.
Czytaj też: Na bałtyckiej plaży znaleźli sztylet sprzed tysięcy lat! Sensacja archeologiczna nad polskim morzem
I to właśnie temu poglądowi przeczą najnowsze ustalenia w tej sprawie. Kluczem do jej zrozumienia pozostaje odkryty w południowo-zachodnich Chinach zestaw narzędzi. Oznaki wykorzystania technologii Quina są w tym przypadku szokujące, ponieważ nigdy wcześniej nie widziano ich w obiektach znalezionych w Azji Wschodniej.
Jeden z autorów przytoczonej publikacji, Ben Marwick, wyjaśnia, że zgromadzone informacje prowadzą do pytania o to, co jeszcze robili ludzie w tym okresie, o czym archeolodzy nie mieli pojęcia. Istnieje ogromna szansa, że będzie trzeba zdecydowanie zrewidować ocenę poczynań naszych odległych przodków zamieszkujących to, co współcześnie stanowi terytorium Chin.
Bo choć środkowy paleolit uznawano dotychczas za czas znaczących zmian w Europie i Afryce, to dokonane w Azji Wschodniej znaleziska pokazują, że zachodzące tam postępy były zaskakująco dynamiczne i owocne w skutkach. Był to zarazem okres, w którym w Eurazji pojawiło się kilka archaicznych grup ludzkich. Byli to między innymi neandertalczycy i denisowianie, którzy w pewnym momencie zniknęli, lecz wcześniej prawdopodobnie krzyżowali się z przedstawicielami naszego własnego gatunku.
Znalezione w Chinach narzędzia znalazły się tam w niewyjaśnionych okolicznościach. Archeolodzy proponują dwa scenariusze, które mogłyby to wyjaśnić
Za jedno z narzędzi uznawanych za typowy przykład technologii Quina można uznać skrobak. Archeologom udało się odnaleźć kilka takich egzemplarzy oraz pozostałości po ich produkcji. Widoczne na nich ślady zużycia jasno pokazują, że były stosowane między innymi do obróbki upolowanych zwierząt czy drewna.
Czytaj też: Podziemne obiekty pod piramidami w Gizie. Mity o dawnej cywilizacji okażą się prawdą?
Tylko skąd rzeczone narzędzia wzięły się w Azji Wschodniej? Jak na razie można zaproponować dwa odrębne scenariusze: w myśl pierwszego były to narzędzia opracowane w Europie, które z czasem – wraz z postępującymi migracjami – trafiły daleko na wschód. Alternatywne wyjaśnienie wiąże się natomiast z niezależnym rozwojem takich rozwiązań, co nie byłoby czymś niespotykanym, ponieważ już wielokrotnie w historii ludzkości taki fenomen miał miejsce.
Analizując głębsze warstwy tworzące stanowisko, na którym znaleziono te artefakty, naukowcy będą mogli ocenić, czy postępowała tam ewolucja narzędzi czy też trafiły one do Azji nagle. Wielką niewiadomą pozostaje to, czy badaczom uda się dotrzeć do większej liczby podobnych znalezisk.