Ziemia zawiera ukryty ekosystem. Znajdują się w nim nieznane formy życia

Te ostatnie pozostawały nieznane do niedawna, ponieważ naukowcom udało się wreszcie dotrzeć do tych zagadkowych organizmów. Pobrane próbki zostały poddane ekspertyzom, które dostarczyły przełomowych dowodów w tej sprawie. Autorzy badań piszą o ich wynikach na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ziemia zawiera ukryty ekosystem. Znajdują się w nim nieznane formy życia

Jak wyjaśniają w swojej publikacji, naukowcy zidentyfikowali typ bakterii (CSP1-3), a następnie poddali je zakrojonym na szeroką skalę analizom. Tym sposobem udało im się określić filogenezę, ekologię, metabolizm czy historię ewolucji tych mikroorganizmów. Wyciągnięte wnioski są fascynujące nie tylko ze względu na fakt, że pokazują, jak rozbudowane są ziemskie ekosystemy. Zdradzają również informacje na temat udziału ich mieszkańców w funkcjonowaniu różnego rodzaju mechanizmów.

Czytaj też: Skóra z drukarki 3D zamiast zwierząt w laboratorium. Rewolucja w testowaniu kosmetyków

Mówi się między innymi o związek między rzeczonymi bakteriami, a zachodzącymi cyklami węgla, azotu czy siarki. Poza tym autorzy sugerują, jakoby przodek CSP1-3 pochodził ze środowiska wodnego. Z czasem zaczął jednak występować na lądzie – blisko powierzchni – by ostatecznie dotrzeć do znacznie głębiej położonych środowisk. Według badaczy przejście z wody na ląd łączyło się z ekspansją genomu, która pozwoliła na przystosowanie się do zgoła odmiennych warunków. 

Sami zainteresowani mówią o czymś, co może być określane mianem Strefy Krytycznej Ziemi. Ta obejmuje zarówno powierzchnię i jej okolice, jak i fragmenty skorupy naszej planety zlokalizowane zdecydowanie niżej. Jej najniższe warstwy sięgają bowiem na ponad dwieście metrów w dół. Już wcześniej wykrywano tam życie, lecz teraz jego różnorodność zdecydowanie wzrosła. Podobnie zresztą jak lista powiązań między tymi mikroorganizmami, a funkcjonowaniem różnego rodzaju mechanizmów. 

Tzw. Strefa Krytyczna naszej planety sięga na ponad dwieście metrów pod powierzchnię. Niedawno naukowcy odkryli tam nieznane do tej pory bakterie

Autorzy wspomnianego artykułu wyjaśniają, iż Strefa Krytyczna podtrzymuje większość życia na Ziemi. To właśnie tam zachodzi chociażby powstawanie gleby, obieg wody czy składników odżywczych. Mimo istotnej roli w funkcjonowaniu niemal wszystkiego co nas otacza, obszar ten nadal pozostaje relatywnie słabo poznany. Na szczęście powoli się to zmienia, a naukowcy mają coraz lepsze rozeznanie w temacie.

Próbki gleby poddane analizom zostały zebrane na terenie Chin i Stanów Zjednoczonych. Tak odmienne geograficzne lokalizacje nie zostały wybrane przypadkowo: miało to na celu wykazanie, czy CSP1-3 występuje na całym świecie czy też pojawia się wyłącznie lokalnie. Zgromadzone dowody pochodziły z głębokości nieco ponad 20 metrów. Poza przytoczonymi już wnioskami członkowie zespołu badawczego zwrócili też uwagę na imponujący stopień aktywności tamtejszych mikrobów. 

Czytaj też: Tajemnicze światła z oceanu są widywane od setek lat. Naukowcy twierdzą, że rozwikłali ich zagadkę

Co więcej, imponuje liczebność bakterii zaliczanych do CSP1-3. Można to wyjaśnić tym, że w drodze ewolucji bardzo dobrze przystosowały się one do środowiska, w którym obecnie występują. Dzięki temu znalazły i podbiły niszę praktycznie niedostępną dla innych. Badacze określają te mikroorganizmy mianem padlinożerców oczyszczających to, co przedostało się przez wierzchnią warstwę gleby. Są więc wyjątkowo ważne dla funkcjonowania życia na Ziemi. Naukowcom pozostaje natomiast dalsze poznawanie sekretów kryjących się tak głęboko pod powierzchnią.