Nieskończone źródło energii ukryte pod górami. Szalone ustalenia naukowców mogą zmienić świat

Ludzkość nieustannie eksploatuje różne źródła energii, co ma oczywiście konsekwencje, choćby z punktu widzenia klimatu. Z tego względu staramy się odchodzić od paliw kopalnych. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu może okazać się eksploatacja zasobów ukrytych pod pasmami górskimi.
Himalaje – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Himalaje – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Tak twierdzą autorzy publikacji zamieszczonej w Science Advances. Ich zdaniem Pireneje, Alpy czy Himalaje mogą skrywać ogromne ilości wodoru. Ten stanowi kuszące paliwo, ponieważ jego spalanie nie prowadzi do powstawania szkodliwych dla środowiska emisji. Niestety, produkcja wodoru napotyka na poważne ograniczenia: jest mało wydajna, nieopłacalna i nie zawsze ekologiczna.

Czytaj też: Dziwaczna dziura z Alaski wymyka się logice. Ten obiekt zadziwia swoim wyglądem

Przełomowe ustalenia odnoszą się do tego, że wodór najwyraźniej może powstawać w wyniku naturalnych procesów geologicznych. Na podstawie modelowanie płyt tektonicznych członkowie zespołu badawczego zidentyfikowali potencjalne zbiorniki takiego paliwa zlokalizowane w pasmach górskich. Najbardziej obiecujące wydają się w tym kontekście obszary, w których skały płaszcza znajdą się blisko powierzchni.

Prowadząc odwierty w teorii można byłoby dotrzeć do tych zbiorników, zyskując dostęp do ogromnych ilości potencjalnie rewolucyjnego paliwa. Jego powstawanie zachodzi za sprawą tzw. serpentynizacji, w wyniku której skały płaszcza reagują z wodą, tworząc nowe minerały i gaz wodorowy. Na podstawie ostatnich badań naukowcy stwierdzili, iż serpentynizacja w pasmach górskich może być zaskakująco wydajna. 

Naukowcy sugerują, że pasma górskie takie jak Alpy, Himalaje czy Pireneje mogą być naturalnymi zbiornikami wypełnionymi wodorem. Takie paliwo jest wydajne i ekologiczne, ponieważ jego spalanie nie prowadzi do powstawania gazów cieplarnianych

W porównaniu z tzw. ryftami produkcja wodoru może być w tych pasmach górskich nawet 20-krotnie obfitsza. Dlaczego? Wszystko za sprawą połączenia optymalnych temperatur, dostępu do wody i odpowiednich skał gromadzących powstający wodór. Roztacza to perspektywę, w której można byłoby stosunkowo łatwo dotrzeć do ogromnych pokładów wodoru, a następnie rozpocząć ich eksploatację. 

Czytaj też: Metaliczne serce Ziemi zmienia swój kształt. Pod naszymi stopami dzieje się coś dziwnego

Konieczne będzie potwierdzenie, iż takie zbiorniki faktycznie istnieją i nadają się do odwiertów. Wtedy przyjdzie pora na rozpoczęcie działań, które mogłyby poważnie zmienić podejście naszej cywilizacji do wytwarzania energii. Z drugiej strony, wodór nie jest paliwem idealnym i nawet jego niezawodne źródło nie rozwiąże problemów z transportem czy przechowywaniem tego nośnika energii. 

Aleksander KowalA
Napisane przez

Aleksander Kowal

Pierwsze kroki w dziennikarstwie internetowym stawiałem ponad 10 lat temu, choć moja wyższa edukacja pokierowała mnie w stronę studiów językowych w dziedzinie romanistyki, a także studiów pedagogicznych. Zajmuję się m.in. kosmosem oraz nowymi technologiami, lecz postaram się również dzielić artykułami dot. historii czy archeologii.