Uczeni z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) Ocean Exploration zauważyli przezroczystą kałamarnicę 15 lipca podczas obsługi zdalnie sterowanego pojazdu (ROV) Okeanos Explorer na głębokości około 700 m w wodach Pacyfiku otaczających Aleuty na Alasce. Był to jeden z etapów wyprawy NOAA Seascape Alaska 3, której celem jest mapowanie niezbadanych obszarów głębin morskich tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej (EEZ).
Bajkowe stworzenie, które mruga jak człowiek
Stworzenie widoczne na załączonym materiale wideo to tzw. kałamarnica szklana, należąca do rodziny Cranchiidae. Jest to przedstawiciel gatunku Taonius borealis, który jest dość popularny w wodach otaczających Alaskę, ale jest trudny do zaobserwowania.
Czytaj też: Przerażająca kałamarnica poluje na swoje ofiary. To pierwsze tego typu nagranie
To dlatego, że kałamarnica żyje w tzw. strefie mezopelagicznej (zwanej także strefą zmierzchu), położonej na głębokości od 200 do 1000 m. Jest tu dość ciemno (choć światło z powierzchni jeszcze dociera), a temperatura wody jest niska. Żyje tu wiele stworzeń dysponujących zdolnością bioluminescencji.
Nie jest jasne, jak duży jest osobnik na materiale NOAA, ale według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) płaszcz tego gatunku może osiągnąć maksymalną długość ok. 66 cm. Na nowym filmie widać przezroczyste narządy wewnętrzne kałamarnicy – czerwony organ to gruczoł trawienny otoczony skrzelami.
Na filmie można zobaczyć krótki moment, w którym jedna z gałek ocznych kałamarnicy na krótko chowa się w otaczających ją fioletowych dyskach. Według przedstawicieli NOAA zachowanie to jest odpowiednikiem mrugania u ludzi i innych zwierząt. Kałamarnica ma także białe struktury w kształcie półksiężyca pod każdym okiem. Są to fotofory, czyli organy wytwarzające światło używane do przyciągania ofiar, w tym krewetek, małych ryb i innych kałamarnic.
Biologia zna ponad 60 gatunków kałamarnic szklanych, a każdy z nich ma przynajmniej częściowo przezroczystą skórę (skąd nazwa), dzięki czemu widać narządy wewnętrzne. Największą kałamarnicą szklaną jest kałamarnica kolosalna (Mesonychoteuthis hamiltoni), która osiąga 10 m długości i jest największym wśród znanych bezkręgowców – masa przedstawiciela tego gatunku wynosi około 500 kg.
Czytaj też: Największy wszystkożerca świata zidentyfikowany. Olbrzym zamieszkuje morza i oceany
Wyprawa Seascape Alaska rozpoczęła się w maju i potrwa do października. Celem Seascape Alaska 3, trzeciej z czterech planowanych wypraw w tym obszarze, jest wypełnienie niektórych luk w wiedzy naukowców na temat regionu poprzez prowadzenie ukierunkowanych map i operacji zdalnie sterowanych pojazdami (ROV), ze szczególnym uwzględnieniem wód głębiej niż 200 metrów od Aleutów.