Naukowcy wiedzą, jaką liczbę i kolor wybierzesz, zanim o nich pomyślisz. Jak to możliwe?

Jeśli mielibyście wybrać liczbę wynoszącą od 1 do 10 oraz jakikolwiek kolor, to istnieje spora szansa, że zdecydujecie się na niebieską siódemkę. Oczywiście taki wybór nie będzie dotyczył wszystkich uczestników zabawy, lecz bez wątpienia powtórzy się częściej niż sugerowałaby statystyka.
zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Jednym z pionierów badań skoncentrowanych na wyjaśnieniu genezy tego zjawiska był William Simon z ówcześnie istniejącego Southampton College. W ramach prowadzonego eksperymentu zaprosił do udziału w ankiecie niemal pięćset osób. Studenci mieli odpowiedzieć na dwa powyższe pytania.

Czytaj też: Przesądy mają sens. Nowe badania to potwierdzają

Wyniki były wyjątkowo jasne: siódemka i kolor niebieski wybierano zdecydowanie ponad średnią. Niemal ⅓ ochotników wybrała tę liczbę, podczas gdy ponad 40 procent zdecydowało się na kolor niebieski. Simon, zaintrygowany uzyskanymi rezultatami, postanowił nieco obniżyć wiek badanych. Z tego względu poprosił o pomoc uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Ale efekt końcowy był niezmienny: po raz kolejny niebieska siódemka stanowiła zdecydowanie najczęstszą kombinację, na którą decydowali się badani. Taki fenomen wydawał się nieograniczony pod względem geograficznym, ponieważ podobne eksperymenty dały te same wyniki między innymi w Kenii oraz Australii.

Psychologowie sugerują, że zarówno liczba siedem, jak i kolor niebieski są bezpiecznymi wyborami, które cieszą się popularnością na całym świecie

W międzyczasie pojawiły się pewne głosy sceptycyzmu. Badacze chcieli zrozumieć, dlaczego ta liczba i ten kolor cieszą się tak ogromną popularnością. Czy chodziło o jakieś zakodowane w ludzkim mózgu preferencje czy może winę ponosili sami naukowcy, którzy w tendencyjny sposób formułowali zadawane pytania? 

Jeśli jednak spojrzymy na te kwestie z osobna, to zdamy sobie sprawę, że słabość do niebieskiego ma dość globalny charakter. Bo nawet jeśli w Azji ogromną popularnością cieszy się biały, w Afryce brązowy, a w Europie czerwony, to każdy z tych kontynentów ma wspólną cechę. Ich mieszkańcy wykazują dużą słabość do niebieskiego. Poza tym kolor ten nie budzi zwykle negatywnych skojarzeń bez względu na kraj czy kulturę. 

Czytaj też: Fascynujące badania nad muzyką. Naukowcy odkryli wzór na muzyczne emocje

Co można natomiast powiedzieć na temat siódemki? Po pierwsze, jest ona powszechnie spotykana w kulturze czy religii. Mamy przecież siedem grzechów głównych, siedem cudów świata, a nawet siedem dni tygodnia. Podświadomie mamy więc z tą liczbą do czynienia wyjątkowo często. Co więcej, przy zakresie od 1 do 10 siedem wyda nam się losowa. Zwykle nie wybierzemy ani jedynki ani dziesiątki, podczas gdy piątka będzie pośrodku, więc też ją odrzucimy. Siedem jest więc jednym z bezpiecznych wyborów. Jak widać, nie trzeba zdolności do czytania w myślach, aby zidentyfikować podwyższone prawdopodobieństwo podjęcia przez losową osobę jakiejś decyzji. Taka wiedza może się przydać wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zostania ofiarą manipulacji.