Celem prowadzonych przez nich badań był bowiem Kaukaz Północny, czyli region położony na południu Rosji. W czasie prac związanych z budową autostrady naukowcy zidentyfikowali nekropolię pochodzącą z okolic IV-III wieku p.n.e. Za ustaleniami w tej sprawie stoją przedstawiciele Instytutu Archeologii podlegającego Rosyjskiej Akademii Nauk.
Czytaj też: Przerażająca mumia kobiety rodzącej bliźniaki. Jednemu urwano głowę, o drugim zapomniano
Znalezisko okazało się bardzo cenne, ponieważ obejmuje co najmniej 22 pochówki, przy czym wiele grobów zostało zniszczonych przez złodziei bądź uległo uszkodzeniu z przyczyn naturalnych. W oparciu o zgromadzone informacje naukowcy będą mogli jeszcze lepiej zrozumieć realia, w jakich funkcjonowali lokalni mieszkańcy sprzed niemal 2500 lat.
Niestety, tylko jeden grób okazał się zachowany w niezmienionym stanie, tj. nie nosił śladów uszkodzeń wywołanych przez rabusiów. Wewnątrz uczestnicy ekspedycji natknęli się na zdobioną amforę, ciemną misę, brązowe i żelazne pierścienie oraz wykonaną z brązu bransoletę. Na tym oczywiście znaleziska się nie skończyły, ponieważ mowa także o innych pochówkach, które niestety zachowały się w nieco gorszym stanie.
Nekropolia znaleziona na południu Rosji pochodzi z okolic IV-III wieku p.n.e. Naukowcom udało się zlokalizować 22 pochówki, choć tylko jeden przetrwał w nienaruszonym stanie
O czym dokładnie mowa? O artefaktach takich jak brązowe pierścienie i włócznia zakończona żelaznym grotem. Przedmioty te umieszczono w grobie przeznaczonym dla pary złożonej z mężczyzny i kobiety. W innej lokalizacji naukowcy zidentyfikowali natomiast aż pięć szkieletów. W tym przypadku pochówek okazał się wypełniony zróżnicowanymi artefaktami. Archeolodzy zidentyfikowali liczne włócznie, srebrne dekoracje, wykonane z żelaza noże oraz brązowe pierścienie.
Jeśli chodzi o umiejscowienie nekropolii, to znajduje się ona na terenie dawnego obszaru zalewowego. Rozmieszczone tam groby mają prostokątne kształty, a wykopane w ziemi dziury przykryto płaskimi płytami bądź skałami takimi jak margiel lub piaskowiec. Poza granicami nekropolii udało się natomiast wykopać liczne amfory a nawet zastawę stołową składającą się z dzbanków i misek.
Czytaj też: Od śmiercionośnej erupcji minęły niemal 2000 lat. Właśnie znaleziono tam wyjątkowe figurki
Skąd mogły tam trafić rzeczone przedmioty? Zdaniem członków zespołu badawczego zostały one sprowadzone z Bitynii w Azji Mniejszej (krainy położonej na terenie współczesnej Turcji). Taka zastawa mogła być wykorzystywana w czasie uczt organizowanych ku czci zmarłych. W odniesieniu do Bityni warto zauważyć, że w czasach, z których wywodzi się opisywana nekropolia, mogła on być części Lidii bądź Persji pozostającej wtedy we władaniu dynastii Achemenidów.