Warto tutaj wspomnieć, że otrzymanie zezwolenia na budowę nowego reaktora to rzadkie zdarzenie. Wystarczy tutaj wspomnieć, że to pierwsze od trzech dekad zezwolenie na budowę uniwersyteckiego reaktora jądrowego przeznaczonego do badań naukowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto tutaj wspomnieć także, że jak dotąd amerykańskie władze wydały jedynie dwa zezwolenia na budowę zaawansowanych reaktorów jądrowych, które mają znacząco przewyższać konwencjonalne reaktory jądrowe pod względem kosztów, wydajności i bezpieczeństwa.
Tak czy inaczej, Natura MSR-1 to reaktor, który używa stopionych soli zarówno jako paliwa, jak i chłodziwa, co przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu z konwencjonalnymi reaktorami zasilanymi paliwem stałym.
Czytaj także: Gates i Buffet zbudują eksperymentalny reaktor jądrowy Natrium. Ma być bardziej wydajny
Reaktor, którego budowa zapewne wkrótce się rozpocznie, wykorzystuje mieszaninę stopionego fluorku litu, fluorku berylu oraz fluorku toru. W działającym reaktorze produkty rozszczepienia rozpuszczają się w stopionych solach i usuwane są na bieżąco do pobliskiego obwodu przetwarzania, gdzie są zastępowane aktynowcami takimi jak uran lub pluton. Należy tutaj zaznaczyć, że w przypadku reaktorów tego typu nie występuje ryzyko stopienia rdzeni. W przypadku awarii reaktora, sole stanowiące paliwo ulegają zestaleniu, ochłodzeniu i mogą być przechowywane w sposób bezpieczny w reaktorze.
Czytaj także: Spójrz na przyszłość energetyki, czyli pierwszy w USA reaktor generacji IV
Naukowcy podkreślają tutaj nieporównywalną wydajność takiego reaktora. Szacuje się, że działający reaktor będzie w stanie wykorzystać 90 proc. dostarczonego do niego paliwa. To zdumiewająca wydajność, jeżeli uwzględnimy fakt, iż konwencjonalne reaktory zasilane paliwem stałym wykorzystują mniej niż 5 proc. dostarczonego do nich paliwa.
Uzyskana kilka miesięcy temu przez konsorcjum Natura oraz Abilene Christian University (ACU) pozytywna ocena wpływu reaktora na środowisko doprowadziła do wydania zezwolenia na budowę. To jednak jeszcze nie koniec całego procesu. Zezwolenie na budowę stanowi dopiero pierwszy krok na drodze do pełnego uruchomienia reaktora. Pierwszy etap umożliwia bowiem budowę i uruchomienie systemu bez wykorzystania uranu. Dopiero na drugim etapie władze wydają licencję na uruchomienie i dostarczenie paliwa do reaktora. Wniosek o wydanie licencji na uruchomienie Natura MSR-1 powinien zostać złożony w pierwszej połowie 2025 roku.