Narzędzie analizuje posty publikowane na Facebooku i potrafi bezbłędnie określić wiek i płeć ich autorów. Do analizy języka wykorzystuje teorię grafów oraz zestawienie najczęściej stosowanych kategorii gramatycznych, struktur wypowiedzi, a także ich ładunek emocjonalny. Na podstawie zebranych danych ustala następnie, czy osoba będąca autorem anonimowego tekstu jest mężczyzną, kobietą, nastolatkiem, młodym dorosłym, czy człowiekiem w wieku średnim.
Czytaj także: ILU PRZYJACIÓŁ POTRZEBUJE CZŁOWIEK?
Zdaniem badaczy tego rodzaju narzędzie będzie można wykorzystywać do profilowania użytkowników i wykrywania m.in. przypadków pedofilii. Z plikacji już teraz korzysta policja we Włoszech, która na tej podstawie śledzi zagrożenia bombowe.
Narzędzie pozwala monitorować “podejrzane” konta i wyłapywać podejrzane sekwencje językowe. A co najważniejsze – ocenia, czy są one prawdziwe czy nie. Może to być także cenne narzędzie dla firm, które pozwoli tworzyć zindywidualizowany przekaz marketingowy, dostosowany do konkretnego klienta.
“Informacje na temat wieku i płci użytkowników mediów społecznościowych nie zawsze są znane i ogólnie dostępne. A nawet jeśli są jawne, wcale nie muszą być prawdziwe – mówi dr Paolo Rosso, główny autor pracy. – Nasze narzędzie potrafi odkodować te informacje dzięki specjalnej aplikacji wykorzystującej lingwistyczne techniki analityczne i obliczeniowe”.
Autorami patentu są informatycy z Politechniki w Walencji, a artykuł na temat ich pracy ukazał się w najnowszym numerze czasopisma “Information Processing & Management”.
Czytaj także: FACEBOOK TRACI POPULARNOŚĆ. UPADNIE W 2017 ROKU?