Statek otrzymał nazwę „Pieter Schelte”. Jego wymiary to aż 124 m szerokości i 382 m długości. Wielkością Pieter Schelte przypomina więc nowojorski Empire State Building. Statek został zaprojektowany to wsparcia platform wiertniczych, a jego koszt wyniósł prawie 3 miliardy dolarów.
Pieter Schelte powstał na za zlecenie szwajcarskiej firmy Allseas, która specjalizuje się w morskich konstrukcjach i instalacji podmorskich rurociągów. Statek jest przystosowany do transportowania platform wiertniczych. Ma dwa kadłuby, dzięki czemu może po prostu wpłynąć pod taką konstrukcję i przenieść ją w inne miejsce.
Pieter Schelte został zbudowany przez Daewoo Heavy Industries z Korei Południowej. Statek będzie mógł przewozić ładunki ważące 48 tys ton.
Spółka już informuje, że planuje wybudować jeszcze większy statek, który ma mierzyć 400×160 metrów i transportować 77 tys. ton załadunku. Ma on być gotowy w 2020 roku.
Tytuł największego statku świata wcale nie jest prosty do zdefiniowania. Jednym z największych jest obecnie Shell Prelude, którego długość wynosi 488 metrów. Jego wadą jest to, że nie jest w stanie sam się rozpędzić, więc nie wiadomo do końca, czy nazywanie go “statkiem” jest zasadne. Najdłuższym poruszającym się statkiem na świecie jest obecnie kontenerowiec http://www.focus.pl/technika/najwiekszy-na-swiecie-kontenerowiec-ochrzczony-w-korei-poludniowej-9552, którego długość to 400 metrów.
Czytaj więcej: http://www.focus.pl/technika/statki-do-zadan-specjalnych-6060