W Chinach zaprezentowało właśnie zupełnie nowy dron transportowy, który według jego projektantów jest największym statkiem bezzałogowym tego typu. Dron wykonał swój dziewiczy lot w niedzielę 11 sierpnia, transportując między dwoma miastami imponujący ładunek o masie 1500 kilogramów.
Urządzenie zostało zaprojektowane i zbudowane przez specjalistów z Sichuan Tengden Sci-tech Innovation Company, czyli wiodącego producenta statków powietrznych przeznaczonych do sektora komercyjnego.
Na pierwszy rzut oka, nie przypomina on typowego drona, łatwo natomiast pomylić go z klasycznym samolotem. Mamy tutaj bowiem do czynienia z urządzeniem o wysokości 4,6 metra i rozpiętości skrzydeł rzędu 16,1 metrów. Jest to zatem obiekt nieco większy od popularnego samolotu Cessna-172, który na pokładzie mieści cztery osoby.
Czytaj także: Zapomnij o tanich liniach lotniczych, oto latający dron-bus. Ma pomieścić 40 osób
Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że wykorzystanie takich dronów w sektorze transportu może doprowadzić do prawdziwej rewolucji. Bezzałogowy dron łatwo się ładuje i rozładowuje, jego działanie nie jest ograniczane czasem pracy pilotów, a tym samym może on latać zasadniczo bez ograniczeń przewożąc szybciej i taniej więcej ładunków niż dotychczasowy sektor lotniczy.
Jest to już kolejny dron transportowy zaprezentowany w tym roku. Zaledwie dwa miesiące temu swój statek powietrzny zaprezentowało państwowe przedsiębiorstwo AVIC. Dron AVIC HH-100 może zabierać na pokład ładunek o masie do 700 kg i transportować go na odległość maksymalnie 520 kilometrów.
To jednak tylko początek rozwoju tego sektora, bowiem już w przyszłym roku do produkcji powinien wejść model TP2000 zdolny zabrać na pokład – jak sama nazwa wskazuje – aż 2000 kilogramów ładunku, które będzie w stanie przetransportować na odległość nawet 2000 kilometrów.
Producenci dronów z Państwa Środka intensywnie inwestują aktualnie w rozwój dronów zdolnych do przenoszenia coraz większych ładunków. Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli uwzględnimy fakt, że rynek ten w najbliższych latach będzie warty setki miliardów dolarów.
Czytaj także: Po raz pierwszy w historii dron dostarczył płuca do przeszczepu. Lot trwał 6 minut, przygotowania – 18 miesięcy
Warto tutaj wspomnieć, że rynek na dostawy realizowane za pomocą dronów już w Chinach istnieje. Pierwsze firmy już teraz dostarczają np. świeże owoce i warzywa całkowicie za pomocą dronów transportowych. Im wyższa będzie ładowność dronów, tym niższe będą w najbliższych latach koszty transportu, nie mówiąc już o tym, że drony będą w stanie dostarczać ładunki także w miejsca, w których nie ma pełnoprawnej infrastruktury lotniczej.
Warto tutaj zauważyć, że Chiny jako pierwsze zauważyły potencjał rynku lotniczego realizowanego na niskich wysokościach. W ciągu dekady lub dwóch na chińskim niebie mogą pojawić się tysiące dronów przewożących zarówno towary, jak i ludzi.