Miniaturowych rozmiarów próbka jest w tym kontekście naprawdę cenna, choć wcale nie stanowi najstarszego tego typu znaleziska w historii. Odkryty w Australii Zachodniej minerał znajdował się w formacji skalnej Jack Hills. Analizy przeprowadzone w 2014 roku zasugerowały, iż wydobyty tam obiekt ma 4,39 miliarda lat, przy czym margines błędu oszacowano na kilka milionów lat. Najważniejszy pozostawał fakt, że uznano go za najstarszy materiał geologiczny znany badaczom.
Czytaj też: Radioaktywna anomalia na biegunie. Polacy wskazują na obiekt z kosmosu, który rozbił się tam lata temu
Cyrkony mają w tej kategorii istotny udział, wszak są uznawane za jedne z najstarszych materiałów na Ziemi. Mimo to próbki mające więcej niż 4,3 mld lat są na tyle rzadko spotykane, że ta z Australii wzbudziła niemałą sensację. Wyobraźmy sobie, iż mówimy o znalezisku, które pochodzi niemal z tego samego okresu, w którym uformowała się Ziemia krążąca wokół młodego Słońca. Powstały cyrkon przetrwał próbę czasu, ponieważ cechuje się on wysoką odpornością na ciepło i ciśnienie.
Próbka minerału w postaci cyrkonu licząca około 4,4 mld lat stanowi źródło cennych informacji na temat powstania i ewolucji naszej planety oraz występującego na Ziemi życia
To z kolei sprawia, iż stanowi idealnego kandydata na źródło informacji na temat młodej Ziemi. Próbka powstała krótko po tym, jak proto-Ziemia zderzyła się z gigantycznym obiektem wielkości Marsa, “pamięta” czas narodzin Księżyca. W tym samym czasie Ziemia była niczym piekielny świat, rozgrzany do czerwoności i podlegający stopniowemu chłodzeniu oraz zastyganiu.
Czytaj też: Nagrali obiekt uderzający w powierzchnię Księżyca. Kosmiczne skały trafiają nie tylko w Ziemię
W oparciu o przeprowadzone analizy geolodzy doszli do wniosku, iż etap ten mógł trwać zaskakująco krótko. Bo skoro opisywany cyrkon powstał około 4,4 miliarda lat temu, to oznacza to, że Ziemia zdążyła już wtedy ochłodzić się na tyle, aby powstała stała skorupa. To z kolei prowadzi do konkluzji, jakoby woda w stanie ciekłym pojawiła się około 4,3 miliarda lat temu, co dało początek środowisku sprzyjającemu rozwojowi życia. W odniesieniu do poznawania genezy wszystkiego, co nas otacza, przydatne są również pozaziemskie obiekty takie jak meteoryty dostarczające próbek nawet starszych niż cała nasza planeta.