Co ciekawe, poprzednia rekordzistka pochodziła z podobnego obszaru, lecz była zauważalnie młodsza – miała bowiem około 1,2 miliona lat. Najnowszego odkrycia dokonano 30 czerwca w paśmie górskim Atapuerca. Miejsce to słynie z licznych pozostałości po prehistorycznej obecności człowieka w Europie. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że datowanie tej skamieniałości jest dość niepewne.
Czytaj też: Wisiorki z ludzkich kości. Naukowcy na tropie kanibali sprzed tysięcy lat
Wynika to z faktu, iż naukowcy nie przeprowadzili w tym zakresie szczegółowych analiz. Zamiast tego założyli, że skoro odkrycia dokonano około dwóch metrów głębiej niż w przypadku skamieniałości liczącej 1,2 miliona lat, to wydaje się logicznym, że jest ona starsza. Prace na terenie tego stanowiska archeologicznego trwają od dekad i rozpoczęły się w 1978 roku.
Skamieniałość może liczyć nawet 1,4 miliona lat
Fragment kości szczękowej ma około 8 centymetrów długości, a dokładne określenie jego wieku powinno zająć od sześciu do ośmiu miesięcy. Poza tym kluczowe będzie też zidentyfikowanie właściciela kości i dopasowanie go do konkretnego gatunku. Dalsze ustalenia w tej sprawie będą istotne choćby ze względu na lepsze zrozumienie ewolucji szczęk. Zdaniem naukowców w pewnym momencie nasi odlegli przodkowie, a w zasadzie ewolucja, wypracowała kompromis, za sprawą którego możliwa była maksymalizacja siły i szybkości, jaką osiągają.
Czytaj też: Badają grobowiec sprzed 5000 lat. Prawdopodobnie jest powiązany z królem Arturem
Gdyby jednak wziąć pod uwagę najszybsze bądź najsilniejsze szczęki, to pod tym względem ludzie nie mieliby większych szans z innymi gatunkami. W tej pierwszej kategorii liderują mrówki z rodzaju Odontomachus, które są w stanie otwierać i zamykać swoje szczęki w tempie 2300 razy szybszym niż zajmuje mrugnięcie okiem. Z kolei wśród “siłaczy” wyróżniają się krokodyle różańcowe – gady te potrafią osiągać siłę zacisku około 30-krotnie większą niż w przypadku ludzi.
Musimy kontynuować nasze badania przez około co najmniej rok. … To zajmuje mnóstwo czasu. To co możemy powiedzieć, to że znaleźliśmy skamieniałość, która jest bardzo ważna i interesująca, która należy do jednej z pierwszych populacji, które przybyły do Europy.podsumował José María Bermúdez de Castro