Za przełomowymi ustaleniami stoją przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, którzy przeprowadzili analizy poświęcone grotom strzał. Zlokalizowane w północno-wschodnich Niemczech stanowisko jest w zasadzie jedynym źródłem informacji w tej sprawie. Nie istnieją bowiem zapiski historyczne, w których pojawiłyby się jakiekolwiek odniesienia do tego wielkiego starcia.
Czytaj też: Polacy badają nieznane rysunki naskalne. Tamtejsze dowody mają ponad 2 mln lat
Działania archeologów prowadzone na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego miały pozwolić na lepsze zrozumienie okoliczności, w jakich rozegrała się bitwa z XIII wieku p.n.e. Szczególną uwagę członkowie zespołu badawczego poświęcili grotom strzał wykonanym z brązu i krzemienia. Próbowali w ten sposób zrekonstruować przebieg walk, a przede wszystkim dowiedzieć się, kto brał w nich udział.
O wyciągniętych wnioskach piszą teraz na łamach Antiquity. Ekspertyzy objęły 54 groty strzał z brązu i 10 grotów z krzemienia. Następnie badacze porównali je z 4734 grotami znalezionymi na terenie Europy. Tym sposobem uznali, że bitwa nad rzeką Tollense zaangażowała lokalne grupy oraz jedną, którą przybyła na miejsce z południowej części Europy Środkowej.
Zdecydowanie nie był to więc konflikt o charakterze regionalnym. O skali prowadzonych walk najlepiej świadczy fakt, iż w toku wykopalisk ich uczestnicy dotarli na przestrzeni lat do co najmniej 150 szkieletów. Większość z nich należała do młodych mężczyzn i nosiła ślady uszkodzeń charakterystycznych dla walki wręcz. Nie wydaje się, by na tym liczba szczątków miała się skończyć, ponieważ naukowcy przypuszczają, jakoby w okolicznej ziemi wciąż spoczywało wiele kości.
Najstarsza bitwa Europy miała miejsce w XIII wieku p.n.e. nad rzeką Tollense. Mogło w niej wziąć udział nawet kilka tysięcy wojowników
Oczywiście bardzo trudno jest oszacować realną liczbę wojowników, którzy wzięli udział w tych walkach. Przybliżone wartości sugerują liczebność na poziomie od 1000 do 4000 osób. W oparciu o analizy paleogenetyczne badacze zasugerowali, jakoby część uczestników bitwy miało pochodzenie środkowo- i północnoeuropejskie, podczas gdy inni przybyli tam z większej odległości.
Czytaj też: Efektowne odkrycie na Wyspach. Bogactwo obiektów sięga czasów starożytnych
Najnowsze ustalenia odnoszą się do rezultatów badań poświęconych grotom strzał. Te krzemienne pochodziły z Europy Środkowej i południowej Skandynawii. Z kolei brązowe mogły być wykorzystywane przez grupy pochodzące z regionów takich jak dzisiejsza Bawaria czy Morawy. Pokazuje to, że zaangażowane w ten niezwykły konflikt mogły być wyjątkowo oddalone od siebie grupy. Poza tym widać, że epoka brązu wcale nie była tak pokojowa, jak mogło się do tej pory wydawać.