Według naukowców z Instytutu Nauk Biomolekularnych (Institute for Molecular Bioscience) Uniwersytetu w Queensland to lekarstwo przeciwbólowe nowej generacji jest znacznie mocniejsze niż wszystkie analogiczne preparaty, łącznie z morfiną. Preparat ten uzyskał aż dwie z czterech nagród specjalnych Queensland Health and Medical Research Awards.
Przewlekły ból dotyka co dziesiątą osobę i jest niezwykle trudny do leczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o ból neuropatyczny, wywołany uszkodzeniem układu nerwowego. Dostępne na rynku środki łagodzące przewlekły ból zawierają w swoim składzie opiaty, które wywołują uzależnienie, lub też gabapentynę, której działanie na receptory nerwowe nie zostało jeszcze do końca zbadane. Jad najbardziej jadowitego ślimaka świata – ślimaków z rodziny Conidae – zawiera peptydy znane pod nazwą konotoksyn, które blokują określone receptory neuroprzekaźników na synapsach komórek nerwowych ofiary. W przypadku dużych ssaków wywierają one efekt uśmierzający ból.
Jak donoszą australijscy naukowcy, pierwszy wariant konotoksyny, przyjmowany doustnie, został pomyślnie przetestowany na szczurach. Wynik zadziwił naukowców, gdyż w porównaniu z gabapentyną, konotoksyna wykazała działanie silniejsze o… 100 razy.
Jad niektórych ślimaków stożkowych (np. C. geographus, C. marmoreus, C. textile) może być śmiertelnie niebezpieczny również dla człowieka.
źródło: www.imb.uq.edu.au