Najpopularniejsze samochody w Polsce
Od lat, najpopularniejsze samochody w Polsce sygnowane są markami niemieckimi i japońskimi. O dziwo, na samym szczycie listy zabrakło Volkswagena, jednak nie oznacza to, że w kraju nad Wisłą odwróciliśmy się od modeli popularnego producenta. Po prostu, częściej wybieramy pojazdy z logo lecącej strzały. Skoda podbiła serca Polaków i nie ma w tym nic dziwnego – to solidnie wykonane samochody, oferujące korzystny stosunek ceny do jakości, które przy okazji naprawdę mogą się podobać. Próżno szukać tu stylistycznych fajerwerków, jak w Alfie Romeo czy w Renault, ale najwyraźniej bardziej odpowiada nam prosta, za to niezwykle spójna i proporcjonalna stylistyka.
Toyota od zawsze kojarzona jest z niezawodnością, nie dziwi zatem fakt, że w salonach producenta z Kraju Kwitnącej Wiśni nie brakuje klientów. Osoby, które liczą na wiele lat bezproblemowej eksploatacji samochodu i na małą utratę jego wartości, wybierają właśnie Toyotę.
Dziwić może fakt, że najpopularniejsze auta w Polsce sygnowane są też logo rumuńskiego, choć należałoby raczej powiedzieć – francuskiego producenta, bo Dacia, o której mowa, jest własnością Renault. Na wielu rynkach (podkreślamy, nie dotyczy to Polski) jest sprzedawana właśnie z logo rąbu. A jednak. Model Duster, czyli najtańszy SUV na rynku, podbił serca Polaków i nic nie wskazuje na to, że popularność budżetowej konstrukcji szybko spadnie.
Najpopularniejsze samochody: Skoda Octavia i Skoda Fabia
Najpopularniejsze samochody Skody – Octavia i Fabia, zostały docenione na wielu rynkach, w tym także w Polsce. Tajemnica ich sukcesu tkwi przede wszystkim w bliskim pokrewieństwie z Volkswagenem.
Skoda Octavia pierwszej generacji zadebiutowała w 1996 roku, jako technologiczny bliźniak Golfa IV. Był to pierwszy model Skody, zaprojektowany przez niemieckiego producenta. W porównaniu z modelem Felicia, przeskok jakościowy był ogromny. Octavia została skonstruowana na bazie płyty podłogowej, wykorzystanej do budowy Audi A3, TT, wspomnianego już VW Golfa oraz dwóch sedanów – Jetty i Bory. W 1997 roku, do przestronnego liftbacka dołączyła wersja kombi. Dwa lata później, w ofercie pojawił się wriant 4×4. W 2000 roku gamę modelową uzupełniła usportowiona Octavia RS.
Druga Generacja Octavii została przedstawiona światu w 2004 roku. Oferta obejmowała wersję liftback i kombi. RS pojawił się w sprzedaży w 2005 roku, a dwa lata później przedstawiono odmianę Scout z napędem na 4 koła, powiększonym prześwitem i z plastikowymi osłonami.
Octavia III zadebiutowała w 2012 roku. 12 miesięcy później przedstawiono wersję kombi i 4×4. RS został zaprezentowany w 2013 roku, podczas Festiwalu Szybkości w Goodwood. Rok później na rynek wkroczyła odmiana Scout, a 2 lata później – RS 230, czyli najszybsza produkowana seryjnie Skoda. Pod koniec 2019 roku ruszyła produkcja Octavii IV.
Co stoi za sukcesem popularnego kompaktu? Przede wszystkim walory użytkowe – Octavia z łatwością pokonuje większość klasowych rywali pod względem przestronności wnętrza i pojemności bagażnika. Nie bez znaczenia jest też bogata paleta silników, obejmująca mocne i nowoczesne jednostki benzynowe i oszczędne, dynamiczne diesle.
Skoda Fabia jest pozycjonowana niżej od kompaktowej Octavii. To reprezentant miejskiego segmentu B, który w portfolio producenta pojawił się w 1999 roku, zastępując przestarzały już model Felicia. Samochód został oparty o tę samą płytę podłogową, co VW Polo, Seat Ibiza i Cordoba. W pierwszym roku produkcji, Fabia była oferowana wyłącznie jako 5-drzwiowy hatchback. W 2000 roku, gamę modelową uzupełniono o praktyczne kombi. Rok później, do oferty dołączył też sedan. W 2003 roku niemałe zamieszanie wywołała Fabia RS – pierwszy mały hothatch, pod maską którego pracowała jednostka wysokoprężna (1.9 TDI o mocy 150 KM).
Fabia II została przedstawiona w 2007 roku. Pod względem stylistycznym, samochód wyraźnie nawiązywał do zaprezentowanego rok wcześniej kombi-VANa Roomster. Przy okazji wprowadzenia nowego modelu, producent wycofał z oferty niezbyt urodziwego sedana – nowa Fabia była sprzedawana wyłącznie jako zgrabny hatchback i praktyczne, małe kombi (od 2009 roku).
Fabia III, zaprezentowana w 2014 roku, stylistycznie nawiązywała do pozostałych modeli producenta. W miejscu obłości pojawiły się ostre, geometryczne kształty, dodające sylwetce nieco zadziorności.
Pod względem walorów użytkowych, Skoda Fabia nie ustępuje klasowym konkurentom, a w kwestii gamy jednostek napędowych, zostawia w tyle wielu rywali. To bardzo solidne auto, nie dziwi zatem fakt, że Skody to obecnie najbardziej popularne samochody w Polsce.
CZYTAJ TAKŻE: Škoda ENYAQ – pierwszy elektryczny SUV Škody. Czego można się po nim spodziewać?
Najpopularniejsze samochody: Toyota Corolla
Toyota Corolla to prawdziwa legenda w świecie motoryzacji. Kompaktowe auto z Japonii jest w ofercie od 1966 roku! Po 31 latach od dnia uruchomienia produkcji, Corolla zdetronizowała Volkswagen Garbusa, odbierając mu tytuł najlepiej sprzedającego się modelu w historii, a to nie lada wyczyn. W roku 2013 sprzedany został 40-milionowy egzemplarz omawianego auta. 7 lat wcześniej, Corolla w nadwoziu hatchback na 13 lat zniknęła z rynku Europejskiego, ustępując miejsca modelowi Auris.
Do roku 2020, kompakt z Kraju Kwitnącej Wiśni doczekał się aż dwunastu generacji. Tak duży “dorobek” producenta Toyoty sprawia, że trudno jest opisać wszystkie modele w jednym tekście. Naszą krótką prezentację rozpoczniemy zatem od siódmej generacji bestsellerowej Toyoty, produkowanej w latach 1992-1997. Samochód był dostępny jako sedan, coupe, 3- i 5-drzwiowy hatchback, kombi oraz jako liftback. W ofercie znalazło się aż 11 silników benzynowych i tylko dwie jednostki wysokoprężne.
VIII generacja była oferowana od 1997 do 2002 roku. Także ten model można było kupić w odmianie sedan, hatchback, liftback oraz kombi. Pod maskę trafiły 4 jednostki benzynowe i 3 o zapłonie samoczynnym.
Corolla IX była jeszcze lepiej dopasowana do gustu europejskich klientów. Model produkowany w latach 2001-2007 był sprzedawany z siedmioma silnikami benzynowymi i aż z pięcioma dieslami, co, jak na japońskie auto, stanowi bardzo rozbudowaną ofertę (w Europie paleta była nieco skromniejsza i obejmowała 3 silniki benzynowe i 4 diesle). Klienci mieli do wyboru trzy wersje nadwoziowe – hatchback, sedan i kombi.
X generacja kompaktowej Toyoty została zaprezentowana w 2006 roku. Ten model, występował wyłącznie w nadwoziu sedan i kombi. Powód? Wprowadzenie Aurisa, który przejął rolę kompaktowego hatchbacka.
Corolla XI, na europejskim rynku, była dostępna tylko jako sedan. Produkowane od 2013 roku auto wprowadziło stylistyczny powiew świeżości do klasy małych limuzyn. Skromna paleta silników składała się z dwóch jednostek benzynowych i jednej wysokoprężnej.
5-drzwiowa odmiana ze ściętym tyłem powróciła dopiero w 2018 roku. Poza odmianą hatchback, producent wprowadził też wersję sedan i kombi. “Dwunastka” to prawdziwe rewolucyjny samochód – oparty o zupełnie nową platformę TNGA i dostępny jako hybryda w każdej wersji nadwoziowej. Paleta silników to dwie wersje spalinowo-elektryczne i trzy benzynowe. Zabrakło diesla, ale takie posunięcie jest zgodne ze strategia Toyoty, w ramach której hybrydy mają przejąć rolę modeli dla oszczędnych.
Najpopularniejsze samochody: Dacia Duster
Współczesne samochody Dacia nie są rewolucyjne pod względem stylistyki i technologii (zresztą, nigdy takie nie były), jednak określenie “najpopularniejsze samochody” pasuje do nich jak ulał. Wynika to z prostego faktu – reaktywując rumuńską markę, Renault chciało zaoferować samochody tanie i solidne. Polacy pokochali model Duster – najtańszego przedstawiciela klasy SUV na naszym rynku.
Pierwsza generacja Dustera, która zadebiutowała w 2009 roku, czerpała pełnymi garściami z magazynów Renault, wykorzystując niezbyt nowoczesne, ale za to sprawdzone jednostki napędowe – benzynowe 1.6 16V (także z fabryczną instalacją LPG) i wysokoprężne 1.5 dCi. Przy okazji liftingu, do oferty trafiła znacznie nowocześniejsza jednostka 1.2 TCe. Samochód był oferowany z napędem na jedną lub na obie osie. Układ 4×4 to niezawodne sprzęgło elektro-magnetyczne z Nissana X-Trail.
Duster II zadebiutował w 2017 roku. Stylistycznie, obyło się bez rewolucji, co należy odnotować po stronie plusów – klientom przypadła do gustu twarda stylistyka, przywodząca na myśl prawdziwe terenówki. Do palety silników dołączyły jednostki 1.0 TCe, 1.3 TCe, 1.6 SCe i 1.5 Blue dCi.
CZYTAJ TAKŻE: Ford T, Polonez i Garbus. Poznaj najbardziej kultowe samochody w historii