Najczęściej używane hasła w 2024 roku pokazują, że wciąż nie umiemy dobrze chronić swoich kont w sieci
Jak stworzyć bezpieczne hasło? Mogłoby się wydawać, że wałkowane od lat zasady są już wszystkim internautom doskonale znane. Hasło powinno być odpowiednio długie, zawierać kombinację cyfr, znaków specjalnych i liter w różnej wielkości. Ponadto powinno być też unikalne dla każdego konta. Nie pomaga tu nawet wymówka, że ciężko takie kombinacje wymyślić i zapamiętać, bo do tego służy menedżer haseł – tego typu usług jest sporo, zarówno płatnych, jak i darmowych. Mimo dostępu do takich narzędzi wciąż powielamy te same błędy, o czym świadczy opublikowane przez NordPass zestawienie 200 najpopularniejszych haseł w 2024 roku.
Po przeanalizowaniu danych z 6 lat możemy stwierdzić, że nie nastąpiła duża poprawa w nawykach dotyczących haseł. Pomimo wysiłków wielu organizacji, aby zwiększyć świadomość, problem jest nadal tak samo powszechny jak zawsze — zauważa NordPass.
By sporządzić tę listę wstydu, NordPress połączył w tym roku siły z platformą NordStellar, by wspólnie przeanalizować bazę danych o pojemności 2,5 TB wyodrębnioną z publicznie dostępnych źródeł. Baza danych zawierała hasła skradzione przez złośliwe oprogramowanie i pozyskane w różnych wyciekach danych. Korzystając z adresów e-mail, które wyciekły wraz z danymi uwierzytelniającymi, zespół był również w stanie oddzielić hasła osobiste od haseł korporacyjnych, sprawdzając nazwę domeny.
Czytaj też: Google ułatwia dostęp do historii wyszukiwania i zapisanych elementów w swojej aplikacji
Po raz kolejny na szczycie zestawienia znalazło się hasło „123456”, którego na całym świecie używa ponad 3 mln internautów. Zanim zaczniecie się śmiać, w Polsce (po raz pierwszy mamy też takie zestawienie) również jest ono na pierwszym miejscu. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z zeszłym rokiem jego użycie zmalało o jakieś 1,5 mln, co nastraja optymistycznie. Mniej optymistyczny jest natomiast fakt, że na drugie miejsce wskoczyło hasło „123456789”, używane teraz przez przeszło 1,6 mln osób – to o 400 tys. więcej niż w zeszłym roku. Przeszło pół miliona osób zrezygnowało też z używania hasła „12345678”, choć i tak zajmuje ono trzecie miejsce na podium. Potem mamy całą litanię haseł pokroju „password”, „qwerty” z różnymi cyframi i jeszcze mniej skomplikowane ciągi znaków, których złamanie zajmuje mniej niż sekundę. W Polsce nie wygląda to niestety lepiej.
Czytaj też: iPhone’y utrudniają pracę policji. Nowa funkcja prywatności czy dziwny błąd?
Po raz pierwszy też NordPass uwzględnił też listę najpopularniejszych haseł korporacyjnych, które wcale nie jest lepsze. Jeśli więc myślisz, że pracownicy wybierają lepsze hasła, to się grubo mylisz, bo zestawienie niewiele różni się od powyższych, a na pierwszym miejscu ponownie znalazło się „123456”.
W obliczu przerażających zagrożeń, na jakie napotykają użytkownicy haseł, niezbędne są obecnie alternatywne metody uwierzytelniania online. Technologia klucza dostępu, uważana za najbardziej obiecującą innowację zastępującą hasła, z powodzeniem toruje sobie drogę, zdobywając zaufanie wśród osób prywatnych i postępowych firm na całym świecie. Będąc jednym z pierwszych menedżerów haseł oferujących tę technologię, widzimy, że ludzie są ciekawi testowania nowych rzeczy, o ile pomaga to wyeliminować problemy z hasłami – powiedział Tomas Smalakys, dyrektor ds. technologii NordPass przy okazji zestawienia z 2023 roku.
Jeśli więc nie chcesz wkładać wysiłku w tworzenie i zapamiętanie haseł, a także nie po drodze ci z menedżerem haseł, możesz przejść na klucze dostępu, które zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Wcześniej jednak warto upewnić się, czy twojego hasła nie ma w zestawieniu, a jeśli jest – jak najszybciej je zmień.