Najmniejsza na świecie żarówka z grafenu

Badacze połączyli za pomocą elektrod paski grafenu, a następnie przez cały układ przepuścili prąd. W ten sposób udało im się otrzymać najcieńszą na świecie żarówkę z grafenu. Całe doświadczenie opisano na łamach magazynu „Nature Nanotechnology”.

Naukowcy z USA i Korei Południowej wykorzystali grafen i otrzymali “żarówkę” o grubości jednego atomu.

Ten nowy typ żarówki można zintegrować z układami elektronicznymi i wykorzystać do budowy ultracienkich, przezroczystych, a nawet elastycznych ekranów – twierdzą naukowcy. Odkrycie może stać się także podstawą dla komputerów optycznych, w których impulsy światła są wykorzystywane do błyskawicznego przetwarzania i transmisji informacji cyfrowej. 

Grafen, który pobudzi się do świecenia, rozgrzewa się do temperatury 2500 stopni Celsjusza. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom materiał jest jednak bezpieczny i nie topi elektrod. Wynika to z tego, że rozgrzany grafen staje się słabszym przewodnikiem ciepła, a wysoka temperatura zostaje “uwięziona” w małym fragmencie struktury. 

Pierwsze, tradycyjne http://www.focus.pl/technika/pierwsze-zarowki-z-grafenu-w-sprzedazy-od-2015-roku-12403 mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku. Specjaliści przewidują, że żarówki z grafenu o ok. 10% zredukują zużycie prądu, a do tego będą świeciły przez całe lata. Wszystko dzięki doskonałemu przewodnictwu elektrycznemu, które cechuje ten materiał. Koszt produkcji żarówek z grafenu będzie jednak podobny lub niewiele mniejszy niż produkcja żarówek LED.

Czytaj więcej:

  • http://www.focus.pl/technika/grafen-druga-mlodosc-polskiego-wegla-10566
  • http://www.focus.pl/technika/w-polsce-oficjalnie-ruszyla-produkcja-grafenu-10661
  • http://www.focus.pl/technika/9-materialow-ktore-moga-zmienic-nasza-cywilizacje-9686