Troodony były ptakopodobnymi dinozaurami, które żyły w późnej kredzie, około 70 mln lat temu na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Uznaje się je za najmądrzejsze z gadów tamtych czasów, ponieważ miały wysoki współczynnik encefalizacji (stosunek masy mózgu do masy ciała), co obliczono na podstawie dostępnych skamieniałości. Jednak nie ich inteligencji dotyczyły najnowsze badania, a między innymi sposobu składania jaj.
Czytaj też: Czy ten gigantyczny gad oddychał kiedyś jak człowiek? Polka odkrywa sekret dinozaura sprzed 200 mln lat
Naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurtu przebadali skamieniałe jaja troodonów. Wyniki opublikowali na łamach czasopisma PNAS. Badacze skupili się na węglanowej skorupie jaj i temperaturze, w jakiej ona krystalizowała. Okazało się, że sprawdzając stopień, w jakim łączą się ze sobą izotopy węgla i tlenu, można obliczyć temperaturę, kiedy węglan wapnia krystalizował, a więc… przy jakiej temperaturze ciała składano jaja.
To był najmądrzejszy dinozaur w historii. Posiadał do tego ważną cechę wspólną z ptakami
Skorupki krystalizowały przy temperaturze 42 st. i 30 st. Takie dwa wyniki osiągnięto podczas badań. Wobec tego uznano, że troodony pod względem termiki były podobne do ptaków oraz ssaków i możemy je określić mianem zwierząt stałocieplnych. Ale nie wszystko u tych dinozaurów było takie „ptasie”.
Analiza porównawcza składu izotopowego skorupek jaj u gadów, ptaków i troodonów wykazała, że ci ostatni mieli układ rozrodczy taki jak u gadów, czyli składający się z dwóch jajowodów (ptaki mają jeden), a więc te dinozaury składały jaja w liczbie parzystej, prawdopodobnie po cztery lub sześć.
Patrząc na to, że gniazda troodonów zawierają nawet po 24 jaja, możemy wnioskować, że samice były dość towarzyskie. Musiały one grupowo nosić i wysiadywać jaja. Podobną taktykę stosują dzisiaj strusie – punktują naukowcy.
Czytaj też: Mały jak kruk, a drapieżny jak jastrząb. Ze spotkania z tym dinozaurem nie wyszlibyśmy cało
Odkrycie na temat rozmnażania i termiki troodonów dokłada cenną cegiełkę do dotychczasowego stanu wiedzy. Co więcej wiemy o tych fascynujących zwierzętach? Prawdopodobnie były już upierzone (ale nie latały), dorastały do trzech metrów, ważyły jedynie 50 kilogramów (dzięki pustym przestrzeniom w kościach), a nawet posiadały czwarty palec u kończyn jako przeciwstawny – podobnie jak kciuk u człowieka. Były one niezwykle rozwiniętymi ewolucyjnie dinozaurami. W dodatku łączyły w sobie cechy różnych grup, chociażby na podstawie najnowszych badań: znosząc jaja jak gady, ale zachowując temperaturę ciała jak ptaki.