Aukcja ma się odbyć 16 maja, a jej główną atrakcją będzie licytacja hebrajskiej Biblii. Została ona spisana około X wieku, co czyni ją niezwykle starą księgą, lecz wciąż nie rekordową pod względem wieku. Istnieją przecież znacznie starsze manuskrypty przedstawiające biblijne dzieje. Skąd więc tak ogromna wartość tej księgi?
Czytaj też: Perscy książęta uciekli na inny kontynent i założyli imperium. Historia rodem z filmu to nie fikcja
Zacznijmy od tego, jak wygląda datowanie dzieł pisanych. Zazwyczaj naukowcy wykorzystują tzw. paleografię, czyli ocenę sposobu kreślenia liter. Jej skuteczność bierze się z faktu, iż ludzie na przestrzeni wieków zmieniali swoje zwyczaje w tym zakresie. Takie podejście jest mniej inwazyjne od datowania radiowęglowego, w którym próbka musi zostać częściowo zniszczona, aby dało się ją przeanalizować.
Co więcej, materiały źródłowe mogą być zanieczyszczone, a to wpływa na końcowe rezultaty analiz. Poza tym istnieje pewien często pomijany aspekt: datowanie radiowęglowe skupia się na materiale, na którym zapisano tekst. Pergamin może więc mieć 500 lat, lecz naniesiony na nim atrament – już znacznie mniej. A przecież w średniowieczu czy starożytności wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów było normą.
Potencjalnie najdroższa książka świata, Codex Sassoon, może zostać sprzedana za nawet 50 milionów dolarów
W przypadku Biblii, która ma trafić na sprzedaż, wyniki datowania radiowęglowego nie zostały ujawnione. Wiemy natomiast, że pochodzi ona z końca IX lub początku X wieku. Oczywiście należy podchodzić do takich osądów z dystansem, ponieważ im starsza jest książka, tym więcej będzie warta. I domy aukcyjne z pewnością o tym wiedzą.
Codex Sassoon, bo tak nazywa się to dzieło, według pogłosek stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy tzw. zwojami znad Morza Martwego a współcześnie akceptowaną formą Biblii hebrajskiej. Richard Austin z domu aukcyjnego Sotheby’s dodaje, że książka ta jest prawdziwym kamieniem milowym w historii ludzkości. Właśnie w tym można się doszukiwać argumentacji dotyczącej ogromnej wartości Codex Sassoon.
Czytaj też: Te rzeźby są starsze niż Stonehenge i egipskie piramidy. Co przedstawiają?
Warto dodać, że w 2021 roku miliarder Ken Griffin zapłacił 43,2 mln dolarów za egzemplarz pierwszego wydania Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Licytację przeprowadził ten sam dom aukcyjny. Z kolei w 1994 roku Bill Gates zapłacił 30,8 mln dolarów za Codex Leicester, zbiór pism naukowych zawierający rysunki Leonarda da Vinci. Jeśli chodzi o Codex Sassoon, nazwaną tak od poprzedniego właściciela, czyli Davida Solomona Sassoona, to Biblia ta jest starsza od Aleppo Codex oraz Leningrad Codex, czyli dwóch innych znanych wczesnych Biblii hebrajskich.