Ich kierowcy nie muszą się martwić. Poznaj najbezpieczniejsze samochody wg NCAP

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP – niezależnej organizacji badającej auta pod kątem bezpieczeństwa od 1997 roku. Od 1999 roku obowiązuje 5-gwiazdkowy system oceny, a pierwszym zdobywcą maksymalnej noty było Renault Laguna II. Jak to wygląda obecnie? Jaki samochód jest najbezpieczniejszy?
Ich kierowcy nie muszą się martwić. Poznaj najbezpieczniejsze samochody wg NCAP

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP są wyłaniane w ściśle określonych warunkach testowych. Ocenie podlegają 4 kategorie – ochrona dorosłych pasażerów, ochrona znajdujących się w samochodzie dzieci, ochrona rowerzystów i pieszych i systemy asystujące w trakcie jazdy. Wszystko to ma za zadanie możliwie najwierniejsze odtworzenie przebiegu i skutków wypadków.

Do badan używane są specjalne manekiny, wyposażone w szereg elektronicznych czujników. Podczas każdego testu, rozbiciu podlegają 4 egzemplarze danego auta, zwykle modelu wchodzącego na rynek, jednak zdarza się, że Euro NCAP poddaje ponownemu badaniu model, który już wcześniej uczestniczył w crash-testach. Zdarza się bowiem, że po zaostrzeniu norm, bezpieczne samochody tracą nawet kilka gwiazdek. Które auta zapewniają najlepszą ochronę? Ranking bezpiecznych samochodów odpowie na to pytanie. Ważne – punktacja jest dostosowana do klasy samochodu, co oznacza, że mniejsze auto z kompletem gwiazdek nie zapewnia tak dobrej ochrony, jak większy samochód.

 

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP: Mercedes CLA

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP, pochodzą z Niemiec. Dobitnie wskazuje na to wynik testu zderzeniowego Mercedesa CLA. Niemiecki sedan (przez producenta określany jako 4-door coupe), wywalczył 5 gwizdek, zdobywając następującą liczbę punktów w poszczególnych kategoriach:

  • bezpieczeństwo dorosłych – 36,6 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci – 44,8 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych – 44,1 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy – 9,8 pkt na 13 możliwych,
  • suma – 136 pkt na 148 możliwych.

Bieżąca generacja modelu CLA zadebiutowała w 2019 roku. Samochód pozycjonuje się na pograniczu segmentu C i D, a przez dynamicznie stylizowana linię nadwozia (sylwetka przypomina samochody coupe), przyległ do niego przydomek “baby CLS”. W praktyce, CLA to nieco bardziej ekskluzywna klasa A, z “doklejonym kufrem.

Auto oferowane jest z czterema jednostkami benzynowymi (1,3 o mocy 136 i 163 KM oraz 2,0 o mocy 190 i 220 KM) oraz z trzema dieslami (1,5 o mocy 116 KM oraz 2,0 o mocy 150 i 190 KM). 

Podobnie jak wszystkie współczesne Mercedesy, CLA to model na wskroś nowoczesny, oferujący niezliczoną liczbę opcji uprzyjemniających jazdę i czyniących ją bezpieczniejszą. O ile pierwsza generacja tego modelu często była krytykowana za nieco “przerysowany i wymuszony” design, to o aktualnej wersji, trudno jest powiedzieć choćby jedno złe słowo – jest stylowo i proporcjonalnie.

 

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP: BMW serii 3

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP i kolejny przedstawiciel Niemiec. W kategorii aut klasy średniej, najlepszym wynikiem może pochwalić się BMW serii 3 (generacja G20). 5-gwiazdkowa “bawarka” zdobyła następującą liczbę punktów:

  • bezpieczeństwo dorosłych – 37,1 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci – 42,8 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych – 42 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy – 10 pkt na 13 możliwych,
  • suma – 132 pkt na 148 możliwych.

Obecna generacja niemieckiej limuzyny klasy średniej jest produkowana od 2018 roku. Klienci mogą wybierać spośród dwóch jednostek benzynowych i trzech diesli. Silniki z zapłonem iskrowym legitymują się pojemnością 2 litrów i mocą 184 i 258 KM. W portfolio motorów wysokoprężnych znajdują się jednostki 2,0 (150 i 190 KM) oraz 3,0 (265 KM). Niemiecki producent oferuje też hybrydę typu plug-in, o mocy 292 KM.

BMW serii 3 słynie z doskonałych, niemal sportowych właściwości jezdnych, a bieżąca generacja modelu nie stanowi tu wyjątku. Nie jest to największa limuzyna w klasie, ale “trójkę” kupuje się przede wszystkim dla radości z jazdy, nie dla walorów praktycznych.

 

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP: Subaru Forester

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP – w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć cieszących się stale rosnącą popularnością SUV-ów. W segmencie aut kompaktowych typu SUV, najlepszy wynik przypadł w udziale aktualnej, piątej generacji Subaru Forestera. Popularny “leśnik” zdobył notę pięciu gwiazdek, a punktacja w poszczególnych testach przedstawia się następująco:

  • bezpieczeństwo dorosłych – 37,1 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci – 45 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych – 38,5 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy – 10,2 pkt na 13 możliwych,
  • suma – 131 pkt na 148 możliwych.

Subaru Forester V jest produkowany od 2018 roku. Osoby zainteresowane tym autem, mają do wyboru 2 silniki – benzynowy i hybrydowy, co oznacza, że miłośnicy jednostek wysokoprężnych muszą udać się do konkurencji. 2-litrowa benzyna generuje 150 KM. Identyczną mocą legitymuje się napęd spalinowo-elektryczny. 

Nowy Forester marki Subaru nie oferuje już znaku rozpoznawczego marki, czyli szyb bez ramek, zniknął też charakterystyczny “bulgot” jednostki napędowej typu boxer. Pozostał natomiast niezwykle skuteczny napęd na cztery koła, a na liście wyposażenia pojawiło się wiele zaawansowanych systemów wspomagających jazdę.

 

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP: Tesla Model 3 i Tesla Model X

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP mogą być elektryczne? Oczywiście, że tak i najlepiej dowodzą tego auta Tesli. Przeprowadzone testy zderzeniowe dowodzą, że podczas wypadku, nie istnieje ryzyko zapłonu ogniw (takie sytuacje miały miejsce w przeszłości, jednak Tesla szybko uporała się z problemem), a poziom bezpieczeństwa biernego i czynnego “elektryków” może stać na bardzo wysokim poziomie. 

W kategorii aut elektrycznych, najwyższą notę (oczywiście 5-gwiazdek) zdobyła Tesla Model 3. Zasilany prądem średniak może pochwalić się następującą punktacją:

  • bezpieczeństwo dorosłych – 36,7 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci – 42,3 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych – 35,7 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy – 12,3 pkt na 13 możliwych,
  • suma – 127 pkt na 148 możliwych.

“Tesla dla ludu” zadebiutowała w 2017 roku. Amerykański samochód jest oferowany w trzech wariantach P50 (261 KM), P60 (302 KM) i P75 (261 KM).

Kolejne wyróżnienie dla Tesli (tym razem dla Modelu X) zostało przyznane w kategorii “najbezpieczniejszy SUV”. Futurystyczna, nie tylko pod względem napędu, maszyna, może pochwalić się następującymi ocenami:

  • bezpieczeństwo dorosłych – 37,5 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci – 39,9 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych – 35 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy – 12,3 pkt na 13 możliwych,
  • suma – 125 pkt na 148 możliwych.

 

 

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP: Renault Clio

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP oceniane są także w kategorii aut miejskich. Nie powinno nikogo dziwić, że największa liczba punktów padła łupem Renault Clio V generacji. Francuski producent niejednokrotnie udowadniał, że zna się na produkcji aut, zapewniających najwyższą ochronę – od 2001 roku, najbezpieczniejsze auta osobowe są sygnowane logo rombu. Małe Renault zdołało wywalczyć następującą liczbę punktów:

  • bezpieczeństwo dorosłych – 36,5 pkt na 38 możliwych,
  • bezpieczeństwo przewożonych w aucie dzieci – 43,7 pkt na 49 możliwych,
  • ochrona rowerzystów i pieszych – 34,8 pkt na 48 możliwych,
  • systemy asystujące podczas jazdy – 9,9 pkt na 13 możliwych,
  • suma – 125 pkt na 148 możliwych.

Paleta silnikowa Renault Clio obecnej generacji obejmuje 5 jednostek napędowych – trzy benzynowe, jednego diesla i jeden silnik benzynowy z fabryczną instalacją zasilania gazem LPG. Listę jednostek z zapłonem iskrowym otwiera motor 1,0 SCe, o mocy 65 KM. Nad nim, plasuje się jednostka 1,0 TCe, generująca 100 KM (właśnie ten motor występuje także w wersji z fabrycznym gazem). Najmocniejszy benzyniak to 1,3 TCe, o mocy 130 KM. Jednostka wysokoprężna legitymuje się pojemnością 1,5 litra i mocą 115 KM. 

CZYTAJ TAKŻE: Rolls-Royce, Bentley, Bugatti. Oto lista najbardziej ekskluzywnych aut świata

Więcej:motoryzacja