Japoński wynalazca ma na koncie ponad 3,5 tys. patentów – ponad trzykrotnie więcej niż Thomas Edison. Legenda głosi, że to on opracował technologię zapisywania i odczytywania danych z dysku, czyli dyskietki i stacji dysków, odkupioną potem przez koncern IBM. Do jego wynalazków należą także zegarek elektroniczny z wyświetlaczem, bilety z paskiem magnetycznym, taksometr, syntezator, fotel relaksacyjno-stymulujący… Więcej o nim piszemy w artykule “Mistrz świata w wymyślaniu“.
Yoshiro Nakamatsu traktowany jest w Japonii jak bohater narodowy. Nic dziwnego, że duński reżyser Kaspar Astrup Schröder postanowił nakręcić o nim film dokumentalny. “Wynalazki Dr NakaMats” były jedną z atrakcji festiwalu Planete Doc Review, a patronujący imprezie “Focus” postanowił przyznać specjalną nagrodę wynalazcy, który przyjechał do Polski, by spotkać się z uczestnikami festiwalu i wygłosić wykład (za darmo, choć jego standardowa stawka to ponoć 10 tys. dolarów).
Ceremonia miała miejsce 14 maja w warszawskiej Kinotece przed projekcją filmu. “Mam zaszczyt i przyjemność przekazać panu tę nagrodę z życzeniami opatentowania kolejnych 3 tys. wynalazków” – mówił Jan Stradowski, szef działu nauki “Focusa”. Yoshiro Nakamatsu dziękując podkreślał, że został zaliczony do grona największych wynalazców wszech czasów obok Marii Skłodowskiej-Curie i zaproponował, by dzień jego wizyty w Polsce był obchodzony jako oficjalny “Dzień dr NakaMats i Marii Curie”. Jak twierdzi, w podobny sposób uhonorowało go dotychczas 17 amerykańskich miast.