Niektóre hałasy powodują silny lęk u psów. Najczęściej można z nim się spotkać podczas sylwestrowej nocy, kiedy wystrzeliwane są sztuczne ognie. Psy zupełnie nie czerpią przyjemności z takich dźwięków. Często zaczynają szczekać, podkulają ogon, chowają się w kącie, wyglądają na przestraszone i spanikowane.
Czytaj też: Pies wyglądał jak mops, pekińczyk lub bokser. Już w antycznym Rzymie stosowali okrutne praktyki
To dlatego coraz częściej przy okazji świętowania Sylwestra podkreśla się, aby nie strzelać fajerwerków i obchodzić ten wyjątkowy czas w sposób mniej drażniący dla pupilów. Problem nie pojawia się zresztą tylko wtedy, ale także podczas każdej burzy z piorunami lub kiedy zawyje syrena alarmowa, albo pojazdy na placu budowy uruchomią sygnały dźwiękowe.
Buda dla psa, w której nie słychać dźwięków. Studenci z AGH już nad nią działają
Studenci z Koła Naukowego Architektury Akustycznej AGH pracują nad rozwiązaniem, które przyniesie psom chociaż częściową ulgę. Mowa o akustycznej budzie tłumiącej hałasy z zewnątrz. Jak podaje Emilia Stefanowska cytowana w komunikacie prasowym, studentom zależy na jak największej izolacji akustycznej budy za pomocą różnych połączeń materiałów, w tym kompozytów, granulatów gumowych i płyt pochodzących z recyklingu.
Jednym z głównych aspektów, nad którym pracują młodzi adepci nauki, jest kształt i funkcjonalność takiej budy. Zakłada się, że jej konstrukcja będzie modułowa, a rozwiązania geometryczne pozwolą na większe wyciszenie komór w środku. Chodzi dokładnie o liczne zakręty i niewielkie korytarze wewnątrz, aby maksymalnie zredukować ciśnienie akustyczne.
Czytaj też: Jak wygląda najbrzydszy pies? W tym kraju właśnie wybrali pupila, który wywołał falę zachwytu
Rozważany jest również wariant z automatycznie otwieranymi i zamykanymi drzwiami do budy, ale, jak przyznają sami twórcy, takie unowocześnienie może przestraszyć i zniechęcić psa do skorzystania z wynalazku. Studenci biorą pod uwagę także zastosowanie kurtyn dźwiękochłonnych.
Ogół prac będzie polegać na wypracowaniu odpowiedniego kształtu budy i składu materiałów ją budujących. Badania są prowadzone w Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki. Akustyka budy będzie także testowana w komorze bezechowej, która jest jednym z najcichszych miejsc w Polsce.